Soomes üritas mees välisminister Soinile kallale minna

Korrakaitsjad Vantaa linnas Soome välisministrit rünnata üritanud meest ohjeldamas.
Korrakaitsjad Vantaa linnas Soome välisministrit rünnata üritanud meest ohjeldamas. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Pühapäeval leidis Soomes Vantaa linnas aset vahejuhtum, mille käigus üritas üks mees lüüa Korso turul viibinud välisministrit Timo Soinit. Politseinikud pidasid ründaja kinni.

Sündmuskohal viibinud agentuuri Lehtikuva fotograaf selgitas, et turvamehed surusid maha mehe, kes kandis migratsioonivastase rühmituse Soldiers of Odin jopet, ning hoidsid teda kinni, vahendasid Yle ja Helsingin Sanomat.

Soini selgitas lähedal olnud inimestele, et nimetatud mees oli üritanud teda lüüa ning et turvamehed olid ründaja oma kontrolli alla võtnud. Välisminister jätkas pärast intsidenti kohtumist põllumajandussaaduste turgu külastavate inimestega.

Korso turul oli pühapäeval ka teisi poliitikuid, kes valijatega kohtusid. Soini ise 14. aprillil toimuvatel valimistel ei kandideeri ning ta on teatanud, et loobub edaspidi poliitikast. Küll aga lubas ta aidata oma erakonda Sinine Tulevik seekordses valimiskampaanias.

Yle pole veel Soiniga juhtumi asjus suhelnud, kuid tema nõunik teatas varem uudisteagentuurile STT saadetud tekstisõnumis, et välisministril pole hetkel aega kommentaarideks, kuid et kindlasti kirjutab ta sellel teemal mingil hetkel oma blogis.

"Minuga juhtus täna ebameeldiv intsident, mille toimumist keegi endaga ei taha ega soovi. Ohtlik olukord rahustati kiirelt maha. Olen rääkinud sellest, mida ma nägin ja kogesin, ka politseile. Juhtum on nüüd võimuesindajate kontrolli ja uurimise all. Nad oskavad oma tööd," märkis Soini hiljem oma blogis. "Kiidan turvamehi hea töö eest."

Politsei alustas menetlust

Ida-Uusimaa politsei kinnitas, et uurib juhtumit, mille raames kahtlustatakse üht meest võimuesindajale vägivaldselt vastu hakkamises. Politsei teate kohaselt oli mees agressiivselt ja ähvardades üritanud valimisüritusel osalenud ministrile läheneda. Kui korrakaitsjad tema edasi liikumist takistasid, järgnes füüsiline vastasseis.

Mees on võetud kinni ning teda kahtlustatakse hetkel võimuesindajale vägivaldselt vastu hakkamises, kuid uurimise all on ka tema tegevus ministri suhtes.

Komissar Juha Springare selgitas Helsingin Sanomatele, et kahtlustatava motiiv pole veel selgunud. Külla aga kinnitas ta, et välisministrini ründaja ei jõudnud.

Riigijuhtide turvalisuse eest vastutab tänapäeval Soomes Helsingi politsei ihukaitseüksus, mitte kaitsepolitsei nagu varem. Ministrite julgeolekutaset suurendati juba 2015. aastal ning tookord edastas Yle, et välisminister Soinit saadavad regulaarselt ihukaitsjad.

Varasemaid juhtumeid

Soomes on riigijuhte üritatud ka varem rünnata, kuid üldiselt on sellised juhtumid siiski haruldased.

2012. aasta kohalike valimiste eel lähenes Turu linnas üks noaga relvastatud mees tollasele peaministrile Jyrki Katainenile.

2013. aastal loobiti siseminister Päivi Räsäneni maja pihta tooreid kanamune.

2015. aastal aga visati Tamperes rahandusminister Alexander Stubbi pihta karastusjooki. Samal aastal tungiti ka Stubbi kodu aeda ja lõhuti tema kodu aknaid.

2017. aastal lõhuti rahvasaadik Laura Huhtasaari kodu aknaid.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: