Liit: tööjõu toomise keelamine kolmandatest riikidest paneb majandusele piduri

Eesti ehitusettevõtjate liidu juht Raivo Rand ütles, et kui Eestis keelataks kolmandatest riikidest välistööjõu sissetoomine, siis see pidurdab majanduskasvu.

Rahandusministriks saav EKRE aseesimees Martin Helme ütles teisipäeval Eesti Päevalehele, et kui Eesti jätkab Ukrainast venekeelse võõrtööjõu sissetoomist, siis on eestlased peagi omal maal vähemuses. "See ei ole okei ja mind ei huvita, et äri ei tule teistmoodi välja!" ütles ta.

Rand rääkis "Ringvaatele" antud intervjuus, et Eestis on kvalifitseeritud ehitustöölistest suur puudus. Üks põhjustest on see, et kutseharidus ei tooda piisaval hulgal kvalifitseeritud tööjõudu.

Eestis on tema sõnul kõik head ehitajad juba ära palgatud ning osa on läinud ka Soome.

Rand eitas, et ehitajad saavad vähe palka ja ei taha seepärast siin töötada. "Tubli ehitusmees saab Eestis väga head palka. Ja turuolukord kahtlemata ei võimalda maksta kõrgemat palka. Ja ma ütlen, et need ukrainlased, kes siin töötavad, kes ametlikult töötavad, saavad ka väga head palka," rääkis ta, lisades, et ametlikult saabunud välistööjõule tuleb aasta jooksul maksta vähemalt Eesti keskmist palka.

Nii suurt palka nagu makstakse ehitajatele Soomes, Ranna sõnul Eestis aga maksta ei suudeta.

Tema hinnangul paneks kolmandatest riikidest välistööjõu toomine majanduse raskesse seisu.

"Ära keelata kolmandatest riikidest välistööjõu sissetoomine - see paneb Eesti majandusele väga tugeva piduri, sest ega probleem ei ole ainult ehituses, vaid igal pool. Probleem on töötlevas tööstuses ja töötlev tööstus, kes ekspordib ja toob Eesti riigile tulu, kasutab väga palju välistööjõudu," selgitas ta.

Vastates Helme kommentaarile, et miks ei too ettevõtjad kolmandate riikide asemel Eestisse Euroopa Liidu liikmesriikide töölisi, ütles Rand, et põhiliselt jääb probleem keelebarjääri taha, sest näiteks hispaania keelt Eestis palju ei osata.

Seda ohtu, et eestlased jääks omal maal vähemusse, Rand ei näe. Tema sõnul on Ukrainast ja Valgevenest saabunud ehitajad siiski pigem ajutine tööjõud ja nad lähevad oma riiki tagasi.

"Loomulikult, tulevikus on tõesti oht, et tuleb hoopis EL-i riikidest siia rohkem elama, see oht terendab ka," lisas Rand.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: