Telekanal Rossija1 üritas Eestis Jehoova tunnistajaid kiusata

Väljavõte kapo aastaraamatust.
Väljavõte kapo aastaraamatust. Autor/allikas: (Foto: ERR)

Venemaa riikliku telekanali Rossija 1 ajakirjanikud filmisid varjatud kaameratega Eesti Jehoova tunnistajate Tallinna keskklinna kogudust ja selle liikmeid ning tegid seejärel filmitust usurühma naeruvääristava käsitluse.

Kuna Venemaal on Jehoova tunnistajad tagakiusatud ning nende tegevus kuulutatud seadusvastaseks, on paljud neist põgenenud Euroopasse. Kapo teatel peab Kreml selle ilmestamiseks vajalikuks kajastada ja demoniseerida Jehoova tunnistajate tegevust Venemaa riiklikult kontrollitud meediaruumis.

"Venemaa telekanali Rossija1 reporterid Jelena Jerofejeva ja Pavel Kostrikov sisenesid Venemaalt Schengeni viisaruumi vastavalt Itaalia ja Prantsuse viisaga Soome kaudu ning tulid sealt laevaga Eestisse. Külastuse eesmärgiks oli
teha Jehoova tunnistajaid naeruvääristav ning neisse vaenulikku suhtumist õhutav, sisuliselt usulise tagakiusamise iseloomuga klipp Rossija 1 uudistesaatele
Vesti, mis oli eetris 29. novembril 2018."

Teades oma tegevuse mittevastavust ajakirjanduslikule tavale, varjasid isikud oma reisi tegelikke eesmärke ega soovinud oma tegevusele tõmmata Eesti ametkondade tähelepanu.

"Kohapeal filmiti Eesti Jehoova tunnistajate Tallinna kesklinna kogudust ja selle liikmeid eraviisiliselt varjatud kaameratega ega tutvustatud ennast kellelegi ajakirjanikuna. Filmitud klippi kasutati Jehoova tunnistajaid kui usurühma naeruvääristavas ning nende suhtes vaenu õhutavas telereportaažis, lisades sinna ka Soomes filmitud samasugused klipid."

Kapo hinnangul viitas Venemaa ajakirjanike tegevus isikute diskrimineerimisele
usutunnistuse alusel, mis omakorda võib areneda vaenu õhutamiseks karistusseadustiku § 151 mõttes. Siseministeerium kehtestas mõlemale ajakirjanikule viieks aastaks sissesõidukeelu Schengeni viisaruumi.

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: