Kapo: Vene eriteenistustel on raha vähem, kuid suureneb oht Hiinast

Kaitsepolitsei ei täheldanud mullu tendentse, mis oleks seadnud Eesti riigi toimimise ohtu, ütles kaitsepolitsei direktor Arnold Sinisalu Kapo aastaraamatu esitlusel. Suurim oht julgeolekule tuleb endiselt idapiiri tagant, kuid aina ohtlikumaks on muutumas Hiina eriteenistused.

Eesti põhiline julgeolekut ohustav probleem on seotud Kremliga, kust üritatakse lõhestada Eesti sisepoliitikat, mõjutada vene vähemust, eriti noori, ning manipuleerida avaliku arvamusega läbi meedia, kuid järjest rohkem tuleb silma peal hoida ka hiinlastel, nenditakse kapo aastaraamatus.

Samas on USA ja Euroopa Liidu majandussanktsioonid avaldanud mõju Vene eriteenistustele ning kapo "tavapärased kliendid" on vähem rahastatud kui varem, ütles Sinisalu. "Raskuskese pole enam Eestil ega Balti riikidel, Venemaa üritab meid mõjutada pigem läbi suurte keskuste, nagu Brüssel, London, Washington. Kaudne mõjutamine on nende arvates efektiivsem," rääkis ta.

Sinisalu sõnul tuleb aina rohkem silma peal hoida Hiina eriteenistustel. Riigiametnikele ja spetsialistidele lähenetakse internetis sotsiaalmeedias ning meelitatakse neid kõrgepalgaliste tööpakkumistega ja välisreisidega. Nende pakkumiste taga on kapo andmetel Hiina eriteenistused ning lõpuks võib kaastöö tegemine viia koostööni eriteenistusega.

Sinisalu tuletas meelde, et taoline koostöö on Eestis kriminaliseeritud ning sellest peaks kaitsepolitseid kohe teavitama. "Vastasel juhul riskib inimene sellega, et ta rikub ära nii enda kui oma lähedaste elu," hoiatas Sinisalu.

Sinisalu sõnul praegu ühtki Hiina eriteenistustega seotud menetlust käsil pole, kuid täpsemalt midagi öelda ei saa. "Hiina on aktiivne tegija maailmas," lisas ta napilt.

Toimetaja: Marko Tooming

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: