Hänni: viimane sõna valitsuse moodustamisel jääb riigikogule

Liia Hänni
Liia Hänni Autor/allikas: Ülo Josing/ERR

Põhiseaduse üks autoritest Liia Hänni selgitas, et kui president Kersti Kaljulaid ei tee ettepanekut sellisele peaministrikandidaadile, kellel on riigikogu enamuse toetus, siis saab parlament presidendi otsusest mööda minna ja ise valitsuse kokku panna. Ta usub siiski, et president ja peaministrikandidaat leiavad omavahelise mõistmise.

"Põhiseaduse loogika kohaselt peab peaminister ikkagi olema see, kellele kuulub parlamendis poliitiline toetus, aga mingil määral olema ka presidendi usaldusisik," ütles Hänni ERR-ile.

President Kersti Kaljulaid andis eelmisel nädalal intervjuus ERR-ile mõista, et ei pruugi automaatselt kinnitada kõiki ministreid ametisse. Presidendi sõnul soovib ta esmalt kohtuda ministritega, kes on avalikkusele vähetuntud või esinenud avalikkuses arusaamatust põhjustanud avaldustega.

"Kui presidendil on tõsised kahtlused ja informatsiooni kellegi suhtes, mis ei luba seda ministrit valitsuse koosseisus ametisse nimetada, siis ma arvan, et presidendil on võimalus peaministriga seda arutada. Oluline on, et me ei tüüriks riiki kusagile põhiseadusliku kriisi piirile," kommenteeris Hänni.

Hänni ei usu, et tänases Eesti poliitilises olukorras ei õnnestu selles küsimuses ühist keelt leida. "Tegelikult on ju peaministri roll moodustada endale meeskond. President ei ole kummitempel. Ma loodan, et Eestis kui väikeriigis ka need kõrged riigiinstitutsioonide esindajad suudavad omavahel suhelda," lausus ta.

Samas rõhutas Hänni, et president peab lähtuma sellest, et parlamentaarses riigis peab valitsusel ametis püsimiseks olema riigikogu usaldus.

"Kui veel meenutada põhiseaduse tegemise aega, siis see valitsuse moodustamise kolmas võimalus, kus president jäetakse kõrvale ja riigikogu ise leiab enda hulgast peaministri ja sobiva poliitiliste jõudude ühenduse, siis seal oli mõtteks just see, et kui president ei esita peaministrikandidaati, kellel oleks riigikogu usaldus, siis võib parlament presidendist mööda minna ja ise valitsuse kokku panna," selgitas Hänni.

Hänni näeb peaministril suuremat rolli valitsuse mehitamisel

Hänni ütles, et tema näeks peaministril suuremat rolli ministrite valimisel valitsusse. Praegu on see tema hinnangul liialt valitsuskoalitsiooni erakondade otsustada jäetud.

"Me ei ole eriti arutanud peaministri rolli valitsuse moodustamisel. Minu arvates see mehhaanika, mis Eestis on käima läinud, et iga valitsuskoalitsiooni erakond toob oma ministrid ja peaministril nagu ei oleks üldse sõna sekka öelda. See ei ole minu meelest päris õige, sest eelkõige peab valitsus olema meeskond, mida peaminister juhib. Ja ei saa olla meeskonnas inimesi, kes ei tegutse valitsuses usaldusväärselt," rääkis Hänni.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: