Kaljulaid: kohtun arusaamatusi rääkinud ministrikandidaatidega

Foto: Rene Türk

President Kersti Kaljulaid lubas enne uue valitsuse ametissenimetamist kohtuda nende ministrikandidaatidega, kes on avalikkusele vähetuntud või esinenud avalikkuses arusaamatust põhjustanud avaldustega.

"Kahtlemata on mul plaanis, kui vabariigi valitsus tuleb ametisse kinnitada, teha vastutustundlik otsus. See tähendab, et ma kindlasti kohtun nende inimestega, kelle plaanidest ma kas ei saa aru või midagi ei tea. Ja me arutame neid asju," ütles Kaljulaid ERR-ile antud intervjuus, kui Vikerraadio ajakirjanik Mirko Ojakivi küsis siseministri kandidaadi Mart Helme väidete kohta "süvariigi" tegutsemisest Eestis.

"Meil on ju ministrikandidaatidena praegu välja pakutud inimesi, kellega meist suur osa ei ole diskuteerinud ju mitte millegi üle," lisas president.

"Ärme ruttame ette. Ma täna ju ka ei tea, kas need väljaöeldud sõnad ja mõtted on need, millega need inimesed ministeeriumitesse lähevad. Sest, et ega siis iga reklaami ei maksa kohe ka uskuda. Ma ei ole selle pooldaja, et inimeste sõnad ja teod võiksid erineda, aga eks inimestel ole ka õigus areneda ja õppida," ütles Kaljulaid vastuseks Ojakivi küsimusele kuivõrd üldse on võimalik ja tuleb veenda taolisi väiteid esitanud inimesi selles, et "süvariiki" pole või et e-valimised on turvalised.

Samas välistas Kaljulaid selle, et ta arutaks peaministrikandidaadiga valitsuse võimalike liikmete kandidatuure. "Seda vastutust ma peaministrikandidaatidega jagada kindlasti ei soovi," kinnitas ta.

"Aga nagu ma juba ütlesin, siis minu allkiri on sellel dokumendil, kus on kirjas vabariigi valitsuse ministrid," rääkis Kaljulaid, lisades, et sooviks suuta inimese ja presidendina, vastata, kui temalt küsitakse mõne valitsusliikme seisukohtade kohta. "Siis ma ma tahaksin suuta öelda, et mina olen vestelnud nende ja nende inimestega ja mul on selline arusaam. Ma ei taha teha pimesi seda allkirja sinna paberile," rõhutas Kaljulaid.

"Aga see ei tähenda seda, et ma tahaksin kuidagi võtta osa sellest otsustusprotsessist. See ei ole parlamentaarses riigis presidendi töö ja ma seda ei tee," lisas president Kaljulaid.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: