Baltika kahjum süvenes esimeses kvartalis 1,4 miljoni euroni

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Baltika. Autor/allikas: Merilin Pärli/ERR

Eestis tootmise lõpetamisest teatanud rõivatootja Baltika puhaskahjum süvenes esimeses kvartalis mulluselt 982 000 eurolt 1,4 miljoni euroni, seda mõjutas enim ennetähtaegne lepingute lõpetamine Valgevene ja Ukraina frantsiisipartneritega ning Venemaa frantsiisimahtude vähenemine.

Ühtlasi langes ka kontserni aasta esimese kolme kuu müügitulu. Käive vähenes aastavõrdluses 10 protsenti 9,27 miljonile eurole. Seejuures vähenes ettevõtte jaemüük 2 protsenti 7,97 miljonile eurole. Müügitulu vähenes 5 protsenti nii Eesti kui ka Läti turul, kuid kasvas Leedus 6 protsenti.

Mitmendat kvartalit järjest on langustrendis formaalsete rõivaste ning meeste segmendi müük, samas on kasvanud nõudlus kleitide ja üleriiete järele, teatas Baltika börsile. 

Hulgi-, frantsiisi- ja konsignatsiooniklientide müügitulu oli esimeses kvartalis 708 000 eurot, vähenedes aastatagusega võrreldes 58 protsenti. Müügitulu pea miljoni eurone vähenemine on seotud Valgevene ja Ukraina frantsiisipartneritega lõpetatud lepingutest ning Venemaa frantsiisimahtude vähenemisest.

"Kui vaadata moeäri laiemalt, siis ei ole Baltika ainsana surve all: moeäri muutub kogu Euroopas, kust tuleb juba pikemat aega uudiseid tublide brändide raskustest," ütles Baltika juht Meelis Milder pressiteate vahendusel. 

"2019 on minu nägemuse kohaselt vajalike muutuste ehk strateegilise pöörde elluviimise aasta, 2020. aastal oleme loodetavasti jõudnud uues ärimudelis tulude ja kulude tasakaalu ning alates aastast 2021 suudaksime kasumlikult kasvada," lisas ta. 

Esimese kvartali lõpu seisuga on Baltika Grupi omakapital negatiivne. Omakapitali taastamiseks ja äriseaduse nõudega vastavusse viimiseks otsustasid rõivatootja aktsionärid möödunud nädala reedel suurendada aktsia nimiväärtust 1 euroni ja vahetada praegu olemasolevad aktsiad selliselt, et iga 10 aktsia eest saab vastu ühe uue aktsia ning seejärel vähendada aktsia nimiväärtust 0,1 eurole ning vähendada kogu aktsiakapital 4 miljonilt eurolt 400 000 eurole. 

Lisaks võtsid aktsionärid vastu otsuse suurendada ettevõtte ümberkujundamiseks aktsiakapitali 5 miljoni euro võrra avaliku pakkumise teel. Baltika suuraktsionär KJK Fund Sicav-SIF, kellele kuulub 38,9 protsenti aktsiatest, on juba kinnitanud valmisolekut märkida uusi aktsiaid proportsionaalselt oma osalusele ning emissiooni tingimustes määratud korrale kuni 5 miljoni euro ulatuses, sõltuvalt teiste osalejate märkimisõiguste kasutamisest.

Märtsis teavitas Baltika börsi lähiaastate tegevus- ja finantseerimisplaanist, mis on ettevõtte juhi Meelis Milderi sõnul Baltika ajaloo kõige radikaalsem samm. Rahvusvahelise kasvu asemel keskendub Baltika edaspidi müügile Balti riikides, äriprotsesside lihtsustamisele ning tegevuskulude vähendamisele.

Kulude kokkuhoid tuleb tootmise lõpetamisest Eesti tootmisüksustes, brändide ühendamisest ja mitmete kahjumlike tegevuste lõpetamisest, mis tähendab ka koostöö mitte jätkamist Venemaa frantsiisipartneriga. Kokku koondab Baltika Lasnamäel ja Kohtla-Järvel umbes 340 töötajat.

Baltika jäi möödunud aastal 3,1 miljoni euroga kahjumisse, millele lisandus 2 miljonit eurot ettevõtte ümberkujundamiseks. Seega kujunes majandusaasta lõplikuks puhaskahjumiks 5,1 miljonit eurot. Aasta kokkuvõttes vähenes rõivatootja müügitulu kokku 6 protsenti ja oli 44,7 miljonit eurot.

Rõivatootja esimese kvartali puhaskahjum sisaldab ka uue raamatupidamisstandardi negatiivset mõju. Raamatupidamisstandardi IFRS 16 kasutuselevõtt alates tänavu jaanuarist mõjutab oluliselt ettevõtte bilansilisi varasid ja kohustusi esimese kvartali aruandes: uus standard muudab rendilepingute kajastamist selliselt, et kogu järelejäänud rendilepingute kehtivuse perioodi rendimaksed kajastatakse finantsseisundi aruandes nüüdisväärtuses nii varade kui ka kohustustena ning kasumiaruandes ei kajastata enam perioodi rendimakseid, vaid amortisatsiooni ja intressikulu.

Sellest tulenevalt kasvavad uute arvestuspõhimõtetega finantsseisundi aruandes põhivara ja lühiajalised ning pikaajalised rendimaksete kohustused, kasumiaruandes vähenevad aga turustuskulud.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: