Konkurentsiamet algatas Omniva üle järelevalvemenetluse

Postkastid.
Postkastid. Autor/allikas: Ivo Kruusamägi / CC BY-SA 4.0 / Wikimedia Commons

Konkurentsiamet algatas Omniva üle järelevalvemenetluse, mille eesmärk on kontrollida postiseaduse nõuete täitmist, mis puudutavad ennekõike perioodika ja lihtkirjade kättetoimetamist.

"Konkurentsiamet saatis eile (kolmapäeval - toim) tõepoolest Omnivale teate järelevalvemenetluse algatamisest. Menetluse eesmärgiks on kontrollida nende postiseaduse nõuete täitmist, mis puudutavad perioodika kättetoimetamise tagamist kuuel päeval nädalas ja nn lihtkirja kättetoimetamist üleandmise päevale järgneval tööpäeval," ütles konkurentsiameti välis- ja avalike suhete osakonna juhataja Maarja Uulits ERR-ile.'

Kui amet tuvastab, et postiseadust on rikutud, ootab Omniva kaubamärki kasutavat riigifirmat Eesti Posti ettekirjutus või rahatrahv.

Eesti Post (Omniva) on viimastel nädalatel pälvinud ohtralt kriitikat. Näiteks Raplamaa omavalitsuste liit pahandas, et kui postiseaduse kohaselt peab universaalse postiteenuse osutaja tagama perioodikaväljaannete kättetoimetamise kuuel päeval nädalas üks kord päevas, siis liidu hinnangul ei ole Eesti Post suutnud 2019. aasta talve- ja kevadperioodil talle seatud kohustusi täita.

"Kui seadus nõuab väljaannete edastamist kuuel päeval nädalas, siis Raplamaal seda nõuet ei suudetud täita. Tihti on perioodika kojukanne toimunud vaid viiel päeval nädalas ja on piirkondi, kus tellitud perioodika jõudis 2019. aasta talvel-kevadel ainult kaks-kolm korda nädalas tellijate postkastidesse," tõi liidu juhatuse esimees Heiki Hepner välja.

Kriitilised olid Eesti Postiga ka Eesti meediaettevõtete liitu kuuluvate väljaannete peatoimetajad, kes pöördusid valitsuse poole palvega tagada postiseaduses sätestatud universaalse postiteenuse täitmine, eelkõige perioodika kojukanne seaduses ettenähtud päevadel ja vastavalt kvaliteedistandardile.

Peatoimetajate hinnangul on Eestis tekkinud olukord, kus mitmes piirkonnas ei jõua post tellijateni mitme päeva jooksul ja seetõttu on hakanud lugejad ajalehtede tellimustest loobuma.

"Anname endale aru Omniva majandusprobleemidest, kuid eelmisel aastal suurendas riik maakojukande dotatsiooni poole miljoni euro võrra ning nüüd on dotatsiooni suuruseks 1,8 miljonit eurot aastas," märkisid peatoimetajad.

Konkurentsiametist öeldi ERR-ile, et algatatud järelevalvemenetlus puudutab ka mõlemat pöördumist. Menetlus võib hinnanguliselt aega võtta kuni kaks ja pool kuud.

Paralleelselt korraldab konkurentsiamet konkursi leidmaks järgmiseks viieks aastaks universaalse postiteenuse osutaja kogu Eesti territooriumil. Praegu teeb seda AS Eesti Post (Omniva). Pakkumised tuleb saata konkurentsiametisse 25. juuni hommikul kella 10-ks.

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: