X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Maalehe uuring paljastas köögiviljade päritolu võltsimise skeemi

Maasikate hind Keskturul
Maasikate hind Keskturul Autor/allikas: Priit Mürk

Mitmed Eesti turgude köögiviljamüüjad saavad oma kauba välismaalt, kuid esitavad seda Eestis kasvatatud viljadena, selgus Maalehe ajakirjanike läbi viidud uuringust.

Riia ööturul korraldatud vaatlustes selgus, et sealt käisid kaupa ostmas mitmed Eesti numbrimärkidega kaubikud, mis hiljem jõudsid Tartu ja Pärnu turgudele ning vähemalt osa Lätist toodud kaubast müüdi Eestis toodetu pähe.

Maalehes kirjeldatakse Riia ööturul toimuvat, kus Eesti, Läti, Leedu ja Poola numbrimärkidega veokid läbi voorivad ning kaup auodele laaditakse. "Mõne tunni pärast on punane kaubik Pärnu turule jõudnud. Riiast toodud maasikad lähevad ajakirjaniku pilgu all otse pagasiruumist kümnekonnale letile eriti magusa Eesti maasika nime all," kirjeldab Maaleht toimuvat ühe auto näitel.

Teise juhtumine tuuakse välja, kuidas reedel saabus keskturule kaks rekatäit Saksamaa maasikaid, mis sarnanevad Eestis kasvatatava sordiga "Sonata", kuid hiljem turul käies leidis ajakirjanik ainult ühe leti, kus müüdi maasikaid, mille päritolumaaks oli märgitud Saksamaa.

"Peale maasikate on kõige lihtsam kodumaisena müüa sibulat, kurki, hernest ja suvikõrvitsat, mida tuleb praegu juba ka Eesti põldudelt," märgib Maaleht.

Lehe sõnul teavad turumüüjad, kes müüb oma ja kes sissetoodud kaupa, kuid valjusti sellest ei räägita.

"Ühe Läti maasikakasvataja sõnul oli Eesti kaubikuid seal mitu korda rohkem siis, kui kohalike maasikate kõrgaeg polnud veel kätte jõudnud," teatab leht.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: