Lavrov: president kirjutab põhjalikku artiklit Teisest maailmasõjast

Välisminister Lavrov ja president Putin.
Välisminister Lavrov ja president Putin. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Vene välisministri kohusetäitja Sergei Lavrov ütles, et president Vladimir Putin kirjutab arhiividokumentidel rajanevat põhjalikku artiklit Teisest maailmasõjast, edastas ajaleht Kommersant.

"President valmistab ette mahukat artiklit, see rajaneb eranditult tõsiasjadel — uutel andmetel, mil leiti Vene arhiividest," ütles Lavrov pressikonverentsil, mis oli pühendatud Venemaa mulluse diplomaatilise tegevuse tulemustele.

Ta meenutas, et kaitseministeerium avalikustas äsja arhiividokumendid Varssavi vabastamisest, mis sinnamaani olid salastatud. "Oleks tähtis teada saada, mida arvab Poola, kui nendega tutvub," ütles ministri kohusetäitja. 

Vene-Poola suhted pingestusid pärast Putini sõnavõttu Poola sõjaeelse Berliini-saadiku Jozef Lipski kohta, keda president nimetas "tõpraks" ja "antisemiitlikuks seaks". Too olla väidetavalt vestluses Hitleriga lubanud püstitada Varssavisse mälestussamba kui plaan juudid Aafrikasse küüditada ellu viiakse.

Venemaa väidab, et punavägi aitas sõjas Varssavi ülestõusnuid

Nõukogude vägi andis Varssavi ülestõusu osalistele relva-, toidu- ja luureabi, väidab Vene kaitseministeeriumi pressiosakond, viidates "Varssavi fašistidest vabastamise 75. aastapäevale" pühendatud veebilehel warsaw75.mil.ru avaldatud arhiividokumentidele. 

"Tolleaegsed arhiividokumendid näitavad, et vaatamata nappidele ressurssidele, raskete lahingutega kurnatusele tegi punaväe juhatus kõik võimaliku, et toetada Varssavi ülestõusu relva-, toidu- ja kütusetarnete, luureandmete ja suurtükilöökidega," seisis kaitseministeeriumi teates.

Dokumendid tõendavad väidetavalt, et ülestõusu juhid võisid tahtlikult teha hulga strateegilisi väärarvestusi, mis tõid kaasa lüüasaamise.

Vene kaitseministeerium väidab, et avalikustatud arhiivide andmeil hävitasid ülestõusu korraldanud Armia Krajowa allüksused linna jäänud ukrainlasi ja juute ning saksa sõjavangist põgenenud Nõukogude ohvitsere hoiti pantvangis.

"Ajaloolist väärtust kujutavad avalikustatud dokumendid Armia Krajowa terroritegevuse kohta punaväe tagalas Poolas, Valgevenes ja Leedus 1944.-45. aastal. Poola vabastamise lahingutes osalenud rinnete poliitilise juhtimise organite  ettekanded näitavad, et Armia Krajowa juhtkond alustas punaväe hõivatud alal veel enne Varssavi ülestõusu põrandaalust tööd kohalike omavalitsuste töö takistamiseks ja võimu jõuga haaramise ettevalmistamiseks. Juba 1945. aasta mais alustasid Armia Krajowa rakukesed terrorit punaväe ja kohaliku elanikkonna vastu," seisis kaitseministeeriumi teates.

1944. aasta suvel alustas Poola pagulasvalitsuse sissivägi Armia Krajowa Varssavi ülestõusu. Saksa vägi surus selle ülestõusu oktoobriks julmalt maha. Lääne ajaloolased on üldiselt seisukohal, et NSV Liit ei osutanud tahtlikult ülestõusule sõjalist abi. NSV Liidu ja Poola marssal Konstanty Rokossowski oma mälestustes seda eitas.

Punavägi vallutas sakslastelt Varssavi 17. jaanuaril 1945.

Suurem osa Armia Krajowa juhtkonnast represseeriti sõjajärgses stalinistlikus Poolas või elas paguluses (AK juht Tadeusz Bor-Komorowski suri Londonis). Sotsialistlikus Poolas peeti Varssavi ülestõusu tarbetuks verevalamiseks ja nende juhte suisa reeturiteks. Nende teeneid asuti uuesti hindama alles peale 1989. aastat.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: