Video: kontsertaktus Eesti Kongress 30 Estonias

Foto: Siim Lõvi/ERR

Laupäeval toimus Tallinnas Estonia kontserdisaalis kontsertaktus "Rahva vabadus", mis oli pühendatud Eesti Kongressi 30. aastapäevale. Portaalis ERR.ee näeb aktuse salvestust täismahus.

Kontsertaktusel kõnelesid peapiiskop Urmas Viilma, Eesti Komitee esimees aastatel 1990–1992 Tunne Kelam, peaminister Jüri Ratas ning Slovakkia peaminister aastatel 1998–2006 ja Martensi Keskuse president Mikulaš Dzurinda. Algselt pidi kontsertaktusel kõnelema ka president Kersti Kaljulaid, kes aga loobus koroonaviiruse ohu tõttu.

Sõnavõttude vahepeal kõlas Eesti heliloojate looming. Kontsertaktust juhtis ja Juhan Viidingu luulet luges Üllar Saaremäe.

1990. aasta 11. märtsil, kui Leedu kuulutas välja iseseisvuse, oldi ka Estonia kontserdisaalis sellele väga lähedal. Kogunes Eesti Kongress ning ühes saalis kõnelesid ja tegid ettepanekuid tuleviku jaoks erinevate parteide, organisatsioonide ja mõttemaailmade esindajad, kommunistidest rahvuslasteni.

Lennart Meri ütles: "Me vajame Eesti Kongressi moraalset jõudu, milles avaldub rahva tahe." Ja Toomas Hendrik Ilves täiendas: "Pärast Eesti Kongressi valimisi ei olnud enam võimalikud poolikud lahendused. Jäädavalt olid vaigistatud ja välistatud liidulepingu ümber käivad arutelud või mingil lõdval moel jäämine meid okupeerinud riigi osaks."

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: