Soome keelab pühapäeva südaööst pendelrände Eestist

{{1584676800000 | amCalendar}}
Foto: Mikko Nurmi / Yle

Neljapäeva hilisõhtul otsustas Soome valitsuse kriisikomisjon keelata tööpõhise pendelrände Eestist. Otsus jõustub pühapäeval 22. märtsil kell 00.00.

Otsus puudutab kõiki, kelle alaline elukoht on registreeritud Eestis, aga töökoht on Soomes. Sellised inimesed peavad nüüd valima, kas nad soovivad jätkata töötamist Soomes või pöörduda tagasi Eestisse.

Soomest lahkumisele Soome riik takistusi ei tee, kuid sel juhul tuleb siis arvestada, et Eesti elanikel ei ole võimalik 22. märtsist alates Soome siseneda isegi sealse tööandjaga sõlmitud töölepingu alusel.

Neil Eesti kodanikel, kelle elukoht on registreeritud Soomes, on endiselt võimalik Soome siseneda, kuid nemad peavad jääma pärast riiki saabumist 14 päevaks kodusesse karantiini.

Soome siseminister Maria Ohisalo (Roheline Liit) avaldas lootust, et Soomes töötavad inimesed siiski riigist ei lahku.

"Loodetavasti Soomes alaliselt töötavad inimesed jäävad antud olukorras Soome ning järgivad üldsusele antud juhtnööre enda kaitsmiseks koroonaviiruse eest. Otsus on raske, aga seda on vaja viiruse tõrjumiseks," märkis Ohisalo Twitteris.

ERRi küsimusele, miks ei säili pendelränne Eesti piiril, kuigi see säilib Soome piiril Rootsi ja Norraga, vastas Soome peaminister Sanna Marin (SDE), et lääne- ja põhjapiiril on olukord teistsugune.

"Seal on tegemist väga tihedalt läbipõimunud piirkonnaga, kus inimestel on eluase ühel pool piiri ning töökoht kohe teisel pool. Oleks mõõdutundetu keelata neil töötamine. Kuid ka neile soovitame esmaselt siiski kaugtööd," ütles Marin.

Soome oma otsusest ei tagane

Eesti välisminister Urmas Reinsalu ütles reede hommikul ERR-ile, et rääkis öösel vastu reedet Soome välisministriga ja tema sõnul oli Soome otsuse alus Soome tervishoiuministeeriumi rahvatervise osakonna soovitus:

"Palusin seda erandit siiski jätkata, viidates praegu sarnastele põhimõtetele nii Eestisse kui Soome sisenemise lubamisel kolmandatest riikidest. Pakkusin aruteluks teoreetilist ideed Soome-Eesti karantiinipiirkonnast."

"Leppisime kokku, et peaministrid arutavad hommikul nii pendelrände probleemi kui ühise karantiinipiirkonna küsimust," lisas Reinsalu.

Veidi enne südapäeva tõdes Reinsalu ERR-ile, et Jüri Ratase vestlus Soome kolleegi Sanna Mariniga läbimurret ei toonud ning Soome ei kavanda reedel kehtestatud regulatsioonis muudatust.

Reinsalu sõnul jätkab Eesti valitsus Soome kolleegidega konsultatsioone, ent nentis samas, et lähtuda tuleb praegu kehtivast Soome valitsuse otsusest.

Viimase paari ööpäeva jooksul on Eesti elanike tööpõhise pendelrände osas tulnud väga vastakaid sõnumeid. Soome pool jõudis teha Eestis elavatele töörändlejatele erandi koroonaviiruse tõttu rakendatud piiriületuskeelus ning 14-päevases karantiinis, millega Eesti valitsus kaasa läks. Neljapäeva hilisõhtul aga otsustas Soome valitsus, et erand jääb kehtima vaid Soome-Rootsi ja Soome-Norra piiril.

Lubatud on erandid

Urmas Reinsalu täpsustas pressikonverentsil, et Soome pool kehtestas erandid, kellele on lubatud pärast 22. märtsi Soome minna.

Reinsalu sõnul puudutavad erandid tervishoiutöötajaid, päästetöötajaid, haigete hooldajaid, kauba vedajaid, diplomaate ja ka inimesi, kelle rände põhjuseks on vältimatu perekondlik põhjus. Inimesed peavad oma põhjuseid tõendama piiril.

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: