Koda: taastuvenergiasse investeerimine leevendaks majanduskriisi mõjusid

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Tuulik. Autor/allikas: Pixabay

Eesti Taastuvenergia Koja hinnangul peaks riik majanduskriisi mõjude leevendamiseks rakendama meetmeid taastuvenergiasse ja kaugküttetaristusse investeerimise lihtsustamiseks.

Koja hinnangul oli taastuvenergia sektor eelmise finantskriisi ajal üks vähestest, mis suutis teha investeeringuid ja pakkuda riigi majandusele pikaaegset hüve.

Nimelt tõid koja hinnangul möödunud majanduskriisi ajal investeeringud elektri ja soojuse koostootmisjaamadesse laiaulatuslikku kasu, elavdades kohalikku puiduturgu ja metsandussektorit ning langetades majanduslikult raskel ajal kaugkütte soojuse hinda.

Koda tegi pöördumises peaministri ja majandusministri poole ettepaneku planeerida lähiaastatesse täiendavaid taastuvenergia vähempakkumisi ja suurendada plaaniliste vähempakkumiste mahtu. "Suuremas mahus vähempakkumiste korraldamine elavdab taastuvenergia- ja ehitussektorit, sealhulgas luues proportsionaalselt oksjonite mahuga ka töökohti, ning pakub ettevõtjatele investeerimiskindlust lähiaastateks," kirjutas koda pöördumises.

Taastuvenergeetikute hinnangul on tarvis tuuleenergia arenguks ja varustuskindluse parandamiseks panustada riigikaitselistest eesmärkidest tingitud kõrguspiirangute leevendamisse lisaks Kirde-Eestile ka Lääne-Eestis, paigaldades piirkonda riigikaitset tagavad lisaseadmed.

Ühtlasi teeb koda ettepaneku luua võimalused suuremas mahus energiataristusse investeerimiseks, sealjuures elektri- ja kaugküttevõrgu arendamiseks ja renoveerimiseks. Selleks soovitakse kaugküttetaristu arendamiseks eraldada Keskkonnainvesteeringute Keskusele (KIK) lisavahendeid ja luua toetusskeem kaugküttepiirkonnaga liitumiseks. Eelisjärgus tuleks koja hinnangul investeerida Lääne-Eesti ja saarte võrguühendustesse, soodustamaks taastuvenergia arengut suurima taastuvenergia potentsiaaliga piirkonnas.

Toimetaja: Barbara Oja

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: