Taastuvenergia ühendus: maailma energeetika on pöördepunktis

Päikeselektrijaam Brasiilias.
Päikeselektrijaam Brasiilias. Autor/allikas: SCANPIX / REUTERS / Amanda Perobelli

Taastuvenergia hinnad on järsult kukkunud ja see tähendab pööret maailma energeetikas, väidab Rahvusvaheline Taastuvaenergia Agentuur (IRENA) oma teisipäeval avaldatavas raportis.

"Me oleme jõudnud energeetikas pöördepunktini," teatas IRENA peadirektor Francesco La Camera oma avalduses, mille ta tegi enne 2019. aasta taastuvenergia hindade raporti avaldamist.

IRENA analüüsi kohaselt on uute päikese- ja tuuleelektrijaamade ehitamine juba odavam kui praegu kasutuses olevate söega töötavate soojuselektrijaamade käigus hoidmine.

Eelmisel aastal käivitatud taastuvenergia võimsustest rohkem kui pool suudab energiat toota odavamalt kui kõige odavamat hinda pakkuvad söejaamad, märgitakse raportis.

Taastuvenergia oksjonid annavad ka tunnistust, et päikesejaamade ja meretuuleparkide rajamise keskmine hind on madalam kui paljude söejaamade töös hoidmine, tõdetakse samas.

Raporti autorite väidavad oma arvutustele tuginedes, et maailm säästaks 23 miljardit dollarit aastas, kui asendaks maailma kõige kallimat elektrit tootvad söejaamad, mis tegutsevad Hiinas, Indias, Ukrainas, Poolas, Lõuna-Koreas, Jaapanis, Saksamaa ja USA-s, koguvõimsusega 500 GW, päikese ja tuulejaamadega. Selline üleminek vähendaks ka maailma CO2 emissioone 2019. aasta mahust viie protsendi võrra.

Järgmisel aastal oleks umbes 1200 GW mahus söejaamade opereerimine kallim kui uute päikesejaamade rajamine, märgitakse uuringus.

Raporti kohaselt aitavad taastuvenergia alanevad hinnad valitsustel koroonakriisi järgselt sujuvamalt üle minna rohelisele majandusele.

Toimetaja: Mait Ots

Allikas: Reuters

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: