Rumeenias raha kaotanud investorid esitasid Swedbanki kohta kuriteoteate ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1587731460000 | amCalendar}}
Swedbanki peakontor Eestis
Swedbanki peakontor Eestis Autor/allikas: Priit Mürk/ERR

Rumeenia kinnisvara võlakirjaemissioonis raha kaotanud Eesti investorid esitasid prokuratuurile ja keskkriminaalpolitseile kuriteokaebuse Swedbanki vastu. Investorid heidavad pangale ette kelmust ja klientide usalduse kuritarvitamist.

Prokuratuurile ja politseile esitatud kaebuses heidavad investorid pangale ette kelmust, kus aastate jooksul on esitatud investoritele eksitavat teavet eesmärgiga võita aega. Investorid, kelle raha paigutamise otsustas pank ise, heidavad pangale ette vältavat usalduse kuritarvitamist. 

Kaebuse esitajate hinnangul on panga üheks eesmärgiks olnud saavutada kahju hüvitiste nõuete aegumine. Aasta tagasi jõudis kohus ka ostusele, et investorite huvides pankrotihalduri kaudu esitatud nõue on aegunud. Investorite hinnangul tekitas pank sellega neile kahju 8,4 miljonit eurot.

"Swedbank peab olema asjatundjana algusest saati teadlik, et väheväärtuslikke põllumaa jupikesi pole ühegi valemiga võimalik ostuhinna lähedase hinnaga müüa. Kohe alguses oleks pidanud aus olema eelkõige oma klientide vastu, mitte hämama korduvate lunastustähtaegade pikendamistega, et asjad lähevad aina paremaks," ütles investorite esindaja Maria Mägi-Rohtmets. "Kui ma ostan Mustamäe hruštšovkas korteri 1 miljoni euro eest, ei saa ma loota, et saan selle kunagi miljoni eest maha müüa."

Swedbank ei avalda oma analüüside metoodikat, kuid väidab, et tegi kõik õigesti: Rumeenias osteti põllumaid kehtinud turuväärtusega ning emissiooni programmi juhiti nõuetele vastavalt.

Rämpsuks osutunud võlakirjade kuus emissiooni korraldati Swedbanki aktiivsel osalusel 2007. aastal. Swedbank märkis enda nimele üle 53 protsenti kõikidest võlakirjadest, mille kandis hiljem edasi oma klientidele. Emissioonidega koguti peaaegu 200 investorilt 8 467 000 eurot.

Rumeenias soetati ligi 7 712 000 euro eest kõigest 46,3 hektarit põllumaad, mis teeb hektari keskmiseks hinnaks ligi 167 000 eurot. Samal ajal maksis põllumaa hektar Rumeenias keskmiselt 1000 eurot. 2011. aasta oktoobris omandas Swedbank 100 protsenti emissiooni korraldanud ettevõtted ja pärast seda pole esitatud ühtegi ettevõtete aastaaruannet, millest oleks võinud saada tõest informatsiooni.

Swedbanki meediajuhi teatel ei ole pank kuriteoteadet näinud ega oska ka öelda, kas teate alusel prokuratuur ja politsei menetluse alustavad.

Toimetaja: Barbara Oja

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: