Rumeeniasse nuriinvesteeringu teinud jõudsid Swedbankiga kokkuleppele

{{1633520580000 | amCalendar}}
Foto: Victor Guzun

Seljad kokku pannud Eesti investorid, kelle rahad Swedbank Rumeenias lubatud perspektiivikate arendusmaade asemel väärtusetutesse põllumaadesse pani, on pärast kuut aastat pangaga kohtus käimist oma hagi tagasi võtnud, sest saavutasid viimaks kokkuleppe, mille sisu pooled ei avalda.

Swedbank andis teada, et on Rumeenia ebaõnnestunud investeeringus oma raha kaotanud ja nendega aastaid kohut käinud investoritega kokkuleppele jõudnud. Investoreid esindas kohtusaagas Bond Recovery OÜ.

Swedbanki teada on nn Nord Hilli kaasuse kokkuleppe tulemus see, et pooled loobuvad vastastikustest pretensioonidest, omavahelised nõuded loetakse lõpetatuks ning erimeelsused lahendatuks. Kokkuleppe täpset sisu pooled ei avalda ning kokkuleppe täitmine on seotud mitmepoolsete konfidentsiaalsuskohustustega.

"15 aasta taguste sündmustega seotud õigusvaidluste pidamine läbi kuue aasta on kurnav – eriti kui lõppu ei ole näha. Seetõttu on mul hea meel, et me suutsime need erimeelsused lahendada ning saame keskenduda oma põhiärile. Meie eesmärk on ikka ja alati toetada Eesti ettevõtete kasvu," kommenteeris Swedbanki juht Olavi Lepp ERR-ile.

13 aastat saagat

Inetuks keeranud Rumeenia investeering on Swedbanki mainet juba pikalt rikkunud. 2007. aastal jagas suurpank oma varakatele Eesti klientidele prospekti, kus lubati hea tootlusega investeeringut Rumeenia perspektiivikatesse arendusmaadesse. 8,7 miljonit eurot enam kui 200 kliendi raha aga läks kaduma kui vits vette, sest maade tegelik väärtus osutus üle kümne korra väiksemaks, kuna tegelikult osteti investorite raha eest hoopis jupiti perspektiivitut põllumaad, kus ehitustegevus on keelatud või takistatud.

Investeeringu põhjal kujunes hektari põllumaa keskmiseks hinnaks 167 000 eurot, kuigi samal ajal maksis hektar põllumaad Rumeenias keskmiselt 1000 eurot. Rumeenia kinnisvaraeksperdid hindasid siis, et maade müügist õnnestuks ehk tagasi teenida vaid 500 000 eurot. Lisaks kukkus Rumeenia kinnisvaraturg 2010. aastal kokku.

Rumeeniasse investeerinute seas on palju tuntud ettevõtjaid, nagu Toomas Sildmäe, Hannes Tamjärv, Armin Karu, Madis Habakuk, Hans H. Luik, Tiina Mõis, Margit Hakomaa, Olav Osolin jpt.

Fondi, millesse Swedbank ettevõtjate raha investeeris, juhtis Peep Aaviksoo, Rumeenia ettevõtte nõukogus oli esindatud Swedbanki varahalduse juht Kristel Meos.

Nüüdseks on investorid 14 aastat tagasi nihu läinud investeeringu pärast juba kuus aastat Swedbankiga kohut käinud, sest pank keeldus raha kaotanud investoreid jutule võtmast ja oma viga rämpsvõlakirjade aktiivsel müügil tunnistamast. Nii pank kui ka maakohus asusid seisukohale, et investorite nõuded on aegunud, ringkonnakohus sellega aga ei nõustunud. Selle aasta algul saatiski riigikohus juhtumi maakohtusse tagasi, et välja selgitada, millal investoritel panga vastu nõuded tekkisid ning millal nad investeeringu tingimustest teada said.

Maakohus pidi hakkama asja uuesti sel sügisel läbi vaatama, ent enne uuele ringile minekut võttis investoreid esindav Bond Recovery OÜ hagi, millega nõuti pangalt hüvitist 1,85 miljonit eurot, 28. septembril tagasi. Kohus kinnitas selle kaks päeva hiljem ning jättis menetluskulud osaliste kanda.

Bond Recovery juhatuse liige Liis Puidak kommenteeris ERR-ile: "Eesti investeerimiskliima parandamise ja õigusselguse saavutamise kõrval on selle vaidluse eesmärk investorite jaoks algusest peale olnud osalisi rahuldava kokkuleppe sõlmimine pangaga. See on hea uudis nii Bond Recovery viimases kohtuasjas vahetult osalenud võlakirjainvestoritele kui ka Eesti investeerimiskogukonnale laiemalt. Avalikkuses ja kohtusaalides Rumeenia maade ja võlakirjade teemal peetud vaidlused on teadvustanud nii kõigi investeeringutega paratamatult seotud riske kui ka turuosaliste vastutustundliku käitumise tähtsust."   

Detaili minevatele küsimusele Puidak vastata ei saanud: "Leppisime kokku, et meievahelised erimeelsused on lahendatud. Kokkulepe on ka see, et selle kokkuleppe sisu me detailsemalt ei kommenteeri."

ERR on varem kajastanud panga ja investorite vaidlust näiteks siin, siin, siin ja siin.

Toimetaja: Merilin Pärli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: