Kredex pakub maikuus uusi meetmeid turismi- ja toitlustussektorile

Kredex avalikustas neljapäeval uued kriisimeetmed, millega toetatakse turismi- ja toitlustusettevõtjaid ning mikro- ja väikeettevõtjaid. Meetmetele saab taotlusi esitada läbi pankade alates 7. maist.

Kredex muutis ka juba varasemalt välja kuulutatud kriisimeetmete tingimusi ja töötas välja põhimõtted riiklikult oluliste projektide rahastamiseks.

Alates 7. maist on läbi pankade võimalik taotleda erakorralist käendust majutus- ja toitlustussektoris tegutsevatele ettevõtjatele, reisibüroodele ning reisikorraldajatele ja ka erakorralist väikefinantseeringu käendust mikro- ja väikeettevõtetele.

Kredexi juhatuse esimehe Lehar Küti sõnul on piiratud ressursiga ettevõtete aitamine keeruline ülesanne ning meetmete täiendamise osas suheldakse aktiivselt pankade ja ettevõtjatega. "Kriisitingimustes peame kõik tegema järeleandmisi, nii ettevõtjad, pangad kui ka riik. Olukord ei ole enam endine, seetõttu ei saa loota, et saame endistviisi jätkata. Palume ettevõtjatelt mõistvat suhtumist pankade ja Kredexiga suhtlemisel, kõik osapooled töötavad nii kiiresti kui võimalik, et abi jõuaks ettevõtjateni esimesel võimalusel," ütles Kütt.

Käenduse eesmärk on võimaldada ettevõtjatele uut finantseeringut koroonaviiruse puhangust tingitud ajutiste raskuste ületamiseks. Käendusega saab tagada laenu- ja liisingulepingust tulenevaid ettevõtja kohustusi. Kredexi käenduse ulatuseks on kuni 100 protsenti ettevõtja laenu summast ja kahjude hüvitamise ülempiiriks pankadele on vastavalt valitsuse otsusele 15 protsenti panga poolt kriisimeetmete raames kasutatud Kredexi kõigi käenduste summast.

Kredex soovitab nii käenduse kui laenutaotluse menetluse kiirendamiseks ettevõtjal esmalt välja mõelda plaan kriisist väljumiseks. Mida korralikumalt ja sisukamalt on täidetud taotlused ning lisatud vajalikud dokumendid, seda kiiremini kulgeb taotluse menetlemine.

Ettevõtjal tuleks Kredexi teatel pöörduda finantseerimist puudutavates küsimustes panka. Äriplaani koostamise ja tegevuste planeerimise jaoks pakuvad nõustamist ja konsultatsioone Maakondlikud Arenduskeskused.

Kredex töötas välja ka tingimused riigi seisukohalt oluliste strateegiliste ettevõtete abistamiseks. Selleks pakub KredEx erakorralist laenu ja laenukäendust maksimaalse summa piiranguta. Erakorralisi käendusi hakkas Kredex läbi pankade pakkuma märtsi lõpust ning alates 3. aprillist võetakse vastu erakorraliste käibe- ja investeerimislaenude taotlusi.

Erakorraliste käibe- ja investeerimislaenude osas on Kredexile 30. aprilli seisuga laekunud kokku 130 laenutaotlust kogusummas 251 miljonit eurot. Lisaks on tänaseks Kredexini jõudnud pankadest 53 erakorralist käenduslepingut või –taotlust laenude summas 61 miljonit eurot ja käenduste summas 33 miljonit eurot.

Toimetaja: Barbara Oja

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: