Eesti õhuruumis lendas USA pommitaja B-52

{{1592219700000 | amCalendar}}

Esmaspäeval tegi üle Tallinna madala ülelennu USA strateegiline pommituslennuk B-52.

"Täna lendas Eesti õhuruumis Ameerika Ühendriikide õhuväe pommituslennuk B-52. Tegemist oli koostööharjutusega Eesti kaitseväega, pärast mida sooritati koos kahe õhuturbe hävitajaga 360-kraadine formatsioonilend üle Tallinna," ütles õhuväe pressiesindaja Sigrid Pukk ERR-ile.

Strateegiline pommitaja B-52 saabus Eestisse Ameerika Ühendriikidest Põhja-Dakotast Minot õhuväebaasist, lennu ajal sooritati ka õhus tankimine.

Pommitajat saatsid Prantsusmaa õhuväe hävitaja Mirage 2000-5 Ämarist ja Suurbritannia Eurofighter Šiauliai lennubaasist Leedust.

Tallinna kohalt suunduti harjutust kordama Riia lennujaama ümbrusesse.

B-52 tegi Tallinnast ülelennu ka möödunud aasta oktoobris.

Sarnaseid õppusi korraldavad Ameerika Ühendriigid regulaarselt, et hinnata oma valimisolekut ning vajadusel täita ka enda julgeolekukohustusi. Samuti suurendatakse harjutustega NATO liitlaste treenitustaset, mis on vajalik potentsiaalsetele kriisidele reageerimiseks üle maailma.

B-52 on Ameerika Ühendriikide õhuväe suurim pommitaja, mis võeti esmakordselt kasutusele juba 1955. aastal. Pidevate uuenduste tulemusel on lennuki praegu kasutuses olev variant varustatud moodsate mootorite, raadioelektroonika ja relvastusega.

Lennuki relvastusesse kuuluvad nii traditsioonilised kui ka juhitavad pommid, miinid ning mitmesugused tiibraketid. Moderniseeritud B-52 varustuse hulka kuulub ka terve rida kaasaegseid elektroonilise sõjapidamise vahendeid.

B-52 suudab kanda kuni 27,5 tonni erinevat relvastust ja võib lennata kiirusega kuni 1047 km/h, 15 kilomeetri kõrgusel ning ilma tankimata kuni 16 000 kilomeetri kaugusele. Pommitaja suurim kaal õhkutõusmisel on 220 tonni.

USA on eraldanud viimastel aastatel Eestile rohkem kui 100 miljoni dollari eest julgeolekuabi. Aastas korraldakse kahe riigi relvajõudude poolt ligi 150 ühist õppust või muud üritust, millest üle 60 puhul on tegu USA sõjaväelaste viibimisega Eestis.

 

Toimetaja: Aleksander Krjukov, Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: