Paljassaare rannikualal toimetavad nii veised, metssead kui ka rebased

Foto: ERR

Hiljuti köitis avalikkuse tähelepanu Tallinna eksinud karupesakond, kuid Tallinnas on piirkondi, kus kariloomad ja metsaelukad on alalised elanikud. Üks selliseid kohti on Paljassaare, kus alalise inimasutuse puudumise tõttu on hea elu nii veisel, metsseal kui ka roomajal.

Paljassaarel elutsevad kolmandat suve 40 šoti mägiveist, kelle kodu on muidu Keila lähedal. Eesti on maailmas esirinnas poollooduslike ehk inimese ja looduse koosmõjul tekkinud koosluste säilitamisel. Just sellistel aladel kasvab kaks kolmandikku meie taimeliikidest ja üle poole haruldustest, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Veised on seal aga tööl - hooldavad maastikku Soome-Eesti rannikualade projekti Coastlife Net raames.

"See on tegelikult päris palju muutunud. Kui algselt siia tulime, siis tegelikult ei olnud siin rannajoont üldse nähagi. Kõrkjastik oli meeletult kõrge ja siin oli võsa hästi palju. Kibuvitsad vohasid üle pea. Kui praegu tornist vaatasime, siis oli kogu plats näha," rääkis šoti mägiveiste kasvataja Piret Bärg.

Kuid Paljassaarel on veel faunat, kes on jäänud ka jalutajate kaamerate ette. Mingil määral on see suletud ala - ühel pool Tallinn oma müraga, teisel pool meri.

"Jälgede järgi oleme julgenud oletada, et siin võib olla metssigu, võib-olla isegi ilvest, sest jälgede järgi otsisime, et siin üks väga suur kassiline jooksis ringi. Aga rebaseid, jäneseid - neid on siin küll olnud," rääkis Bärg.

Paljassaare on ka linnuparadiis. Veised teevad koostööd linavästrikega, kes napsavad veiste ümber parvlevaid kärbseid ja kitkuvad karvkatet pesa jaoks.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: