Ungari nõuab eriolukorra kritiseerijailt andekspalumist

Viktor Orban.
Viktor Orban. Autor/allikas: SCANPIX/imago images/Reiner Zensen

Ungari on saatnud mitmele riigis koroonaviiruse tõttu valitsusele antud erakorraliste volituste kritiseerijale kirja sõnumiga "nüüd on õige hetk vabandust paluda".

Ungari valitsuse rahvusvahelise kommunikatsiooni büroo kinnitas Soome uudisteagentuurile STT, et on saatnud valitsuse kritiseerijatele andekspalumist nõudvaid kirju.

Ungari parlament kiitis 30. märtsil heaks koroonaviiruse vastase eelnõu, mis võimaldas peaminister Viktor Orbanil ja valitsusel juhtida riiki parlamendist mööda minnes kuni eriolukorra lõpuni. 

Orbani sõnul olid erivolitused vajalikud otsuste tõhusaks langetamiseks ja muude sammude astumiseks hädaolukorra ajal. Kriitikud Ungaris ja välisriikides nägid nendes aga autoritaarse süsteemi kehtestamist. 

Sel teisipäeval teatas valitsus, et esitab parlamendile seaduseelnõu koroonaviiruse tõttu võetud erakorraliste volituste tühistamiseks eriolukorra lõppedes, mida nähakse ette juuni lõpuks.

Kommunikatsioonibüroo sõnul hinnati riigi demokraatia olukorda valedelt alustelt.

"Oleme saatnud kirju mitme diplomaatilise esinduse kaudu neile meediaväljaannetele ja muudele rahvusvahelistele organitele, kes levitasid seda alusetut kriitikat, andes neile märku, et on tulnud õige hetk vabandust paluda," vastas büroo STT järelepärimisele.

Soome uudisteagentuur teatas reedel, et Turu ülikooli riigiteaduste lektor Heino Nyyssönen sai kirja, milles tal soovitakse paluda vabandust koroonakriisiaegse Ungari diktatuuriks nimetamise ees.

Nyyssönen jäi STT-ga vesteldes oma seisukohale kindlaks ja ütles, et juba enne eriolukorda oli võimuerakonnal Fideszil Ungari parlamendis kahekolmandikune enamus.

Ajalehe Helsingin Sanomat andmetel on andekspalumist nõudva kirja saanud Soomes Euroopa Parlamendi liige Petri Sarvamaa, Euroopa-uuringute keskuse teadlane Timo Miettinen Helsingi ülikoolist ja Helsingin Sanomat ise. Ka avalikõiguslik ringhääling Yle on sellise kirja saanud.

Allikas: STT-BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: