"Otse uudistemajast" | Jaak Jõerüüt: ajaloo hindamiseks pole kindlat mõõdupuud

{{1593517200000 | amCalendar}}
Foto: Siim Lõvi/ERR

Igakolmapäevase veebisaate "Otse uudistemajast" külaline oli sel nädalal kirjanik ja diplomaat Jaak Jõerüüt, kellega saatejuht Toomas Sildam vestles Konstantin Pätsi uuest monumendist, ajaloo mõtestamisest ning Eesti poliitilisest seisust.

Pätsi mälestusmärgi võidutöö välja valinud žüriisse kuulunud Jõerüüt nentis, et ajaloo hindamiseks ei ole kindlat mõõdupuud. Seega on raske ka Pätsi tegusid 1930-ndatel aastatel vaid kritiseerida. Kuna Pätsi teenetenimekiri Eestile on väga suur, siis on monumendi püstitamine Pätsile oluline.

"Monumenti, mis kõiki rahuldab, ei ole olemas ning arvamused on alati seinast-seina." Monumendi asukoha valikul lähtuti Jõerüüdi sõnul Pätsi seosest Tallinnaga ning arvestati Estonia teatrit kui linnasüdant, mille ümber linnas elu käimas on.

Pätsi monumendis ei näe Jõerüüt mitte morbiidsust, vaid pigem väärikust, jõudu ja modernsust, sest stiililt korduvaid - kõndivaid ja seisvaid kujusid on Eestis palju.

Eesti poliitikat kommenteerides ütles Jõerüüt, et praegu on probleemiks tasakaalutus ning see, et soov võimule pääseda on muutunud asjaks iseeneses.

Jõerüüdi sõnul on praegu murekohaks ka turumajanduslik mudel haridussüsteemis, mis muudab hariduse kaubaks ning inimesi n-ö massiinimesteks, kes haridust tarbivad ja ei mõtle maailmast argumenteeritult.

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: