Raid, Ilves, Laar, Hansen, Kross, Kaalep jt: hea tahte kiri dalai-laama sünnipäevaks

Riigikogu Tiibeti toetusrühma, inimõiguste instituudi ja budismi instituudi esindajad, samuti kahekordne endine peaminister Mart Laar ning Eesti eelmine riigipea Toomas Hendrik Ilves kirjutasid dalai-laama sünnipäeva puhul alla kirjale, kus kutsuvad võimukandjaid ja majandusinimesi mitte sõlmima autoritaarse riigiga lühinägelikke lepinguid, mis võivad küll tuua kaasa lühikese kasu, ent pikema kahju.

85 aastat tagasi 6. juulil sündis Tiibetis XIV dalai-laama, seda päeva on täna rõõm tähistada. Tegemist pole ju kaugeltki vaid religioosse või poliitilise figuuriga, vaid pigem maailmakodanikuga, kes on üritanud külvata oma elu jooksul erinevatesse inimestesse – hoolimata nende rahvuslikust, geograafilisest või muust päritolust – rahu, kaastunnet ja üksteisemõistmist.

Dalai-laama on pigem märk, mis sümboliseerib arusaamist erinevate kultuuride ja väärtushinnangute vahel; ta on sümbol, mis mõjub sillana ja vihataandajana, ehkki ta on alati olnud ka märklauaks riiklikele süsteemidele, kus eelmainitut pigem taunitakse või lausa vihatakse.

Tiibeti rahvas, keda dalai-laama esindab, pole kaugeltki ainus rõhutud keele- ja väärtusgrupp, kes sooviks säilitada ei midagi muud kui oma ajaloolisi tõekspidamisi, traditsioone ning lugusid ajal, mil kõik väike kipub välja surema või hävitatakse sihiteadlikult.

Suurte impeeriumite õpivõime on aeglane ja nii sunnitakse ajaloos sageli just väikesest algav omapära, kust seesama suur alguse sai, tihtilugu mõttetu ning vääramatu jõu ees taanduma.

On see siis vääramatu? Ehk mitte.

Täna ei mõtle me sugugi vaid dalai-laamale, kes on Eestit külastanud kolm korda ja kes meiegi väikest riiki väga armastab, vaid ka uiguuridele, mahasurutud rahvale sama suurriigi territooriumil, kelle naiste kongress Rebiya Kadheeri osavõtul toimus 2011. aastal samuti siin. Me mõtleme paljudele väikestele.

Kuidas saaks ükskõik milline väike rahvas olla ohuks autokraatia, impeeriumi või kõva käe süsteemi igapäevasele eksistentsile? Tõenäoliselt mitte kuidagi. Ja ometi – nii on harjutud väikerahva eksistentsi kirjeldama, kuna see läheb kõrvale kõigevalitsemise himust.

Sest kuidas saaks väikerahva olemasolu rikastada suurriiklikku ja bürokraatlikku nõtrust? Mitte kuidagi.

Kuidas aga territoriaalselt suurriiklikku kultuuri, mis võiks olla vaimselt avatud? Igati.

Tegelikult toetub suur ja tugev alati hapramale, nii nagu ihurakud moodustavad suurema organismi.

Täna sedastame me, et uiguurid ja tiibetlased ei sõdi Hiinaga ega soomeugrilased Venemaaga, me lihtsalt üritame olla alles – ilma sekkumiseta oma keelde, pärimusse ja kombestikku. Ning seda oma, mitte kellegi teise arvelt.

Küsimus on olekus: kas kultuuride rohkus või üheülbalisus?

Muu hulgas kutsume selle kirjaga üles võimu-, valitsuse-, riigi- ning ärisektoreid märkama olulist teelahet, kus me just praegu seisame. Märkama hetke, kus kõik võib küll taanduda silmapilksele soodsale tehingule, ent mõtlema, kas uued virvatuled ja kiire tehnoloogia kaalub üles inimelud ning väljasuremise?

Kui see puudutaks meid isiklikult, siis teaks me kohe samal sekundil: ei kaalu. Niipea aga, kui see ei puuduta meid siin ja praegu, oleme me võimelised taanduma – aga meil ei ole ju nii!

Kuid on.

Dalai-laama lahkus poliitikast, niisiis ei ole ka tema sünnipäevale pühendatud kiri poliitiline. Ent ta ei ole taandanud ennast tulevikust, nagu iga kultuur. Ja peale selle, kui taandub väike, taandub ka suur ja järele jääb vaid kabinet ning soodne tehing, mis aga hävitab liigid, kuulugu need taimede, loomade või inimkeelte hulka.

Olgem targad, head võimukandjad, ministrid, mõjukad inimesed ja majandussektor! Ärgem vahetagem üht tehingut kogu tuleviku vastu, olgem mõistlikud ning vaadakem iga autoritaarse riigi taustaga äri või olupoliitika tehingu taustal üle ikka see koht, mis ei pea mitte millekski tavalisi inim- või koguni tervete rahvaste õigusi. Ärgem tehkem lühinägelikke lepinguid, mis võivad küll tuua kaasa lühikese kasu, ent pikema kahju. Ükski suur ja äkiline tehing ei ole ühepoolne ega käi hilisema ja võimalik, et ka valusa lõivuta. Kutsume hetkelisi huvisid ja poliitilist mugavust seadma madalamale omaenda kultuurilisest kojast. See on meie tänane võimalus, mida hiljem enam ei tule.

Meenutame, et just Eestist ja Tiibetist alustus 1991. aastal Linnart Mälli juhtimisel sündinud ülemaailmne Esindamata Rahvaste Organisatsioon, ja seda tänase juubilari, dalai-laama toetusel ja heakskiidul. Olgu see heaks märgiks meie, väikeste koostööle. Ja veel kord: palju õnne ning pikka iga, hea dalai-laama.

Allakirjutanud:

Eesti Inimõiguste Instituudi nimel Vootele Hansen (esimees), Juku-Kalle Raid, Andres Herkel, Aet Kukk

Budismi Instituudi nimel Sven Grünberg

Riigikogu Tiibeti toetusrühma nimel Eerik-Niiles Kross, Yoko Alender, Ruuben Kaalep, Paul Puustusmaa

Eesti Akadeemilise Orientaalseltsi nimel Märt Läänemets

Eesti kahekordne ekspeaminister Mart Laar

Eesti Vabariigi president aastatel 2006-2016 Toomas Hendrik Ilves

 

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: