Ööklubid pöördusid piirangute leevendamiseks valitsuse poole

Ööklubi.
Ööklubi. Autor/allikas: ERR

Ööklubide esindajad koostasid valitsusele pöördumise, milles paluvad leevendada eriolukorrajärgseid piiranguid ning võimalust avada uksed täies mahus juulikuu lõpus.

"Soovime, et ööklubid saaksid avada oma uksed hiljemalt juulikuu lõpust nii nagu kõik teised siseruumides tegutsevad asutused ja ürituste korraldajad. /.../ Tagame oma hallataval pinnal kõigi Vabariigi Valitsuse otsuste täitmise. Meid toetavad meie inimeste vastutustundlik käitumine ja üldised epidemioloogilised näitajad," seisab pöördumises.

Kirjas tõstetakse esile olukorda, kus ööklubid on üks viimaseid tegevusvaldkondi, mille tegevust eriolukorrajärgsete regulatsioonidega oluliselt piiratakse. Praegu on ööklubidesse lubatud maksimaalselt 100 inimest korraga, ehkki 50-protsendiline mahutavus lubaks rohkem.

"Sellegipoolest, nii allakirjutanud kui ka kirja saajad teavad, et tegelikult käib Eestis juba kuid vilgas kultuurielu ja meelelahutus. Muu hulgas öisel ajal ja siseruumides, kus üritusest saab lubatud 100 asemel korraga osa 200, 300, mõnel juhul rohkemgi inimesi. Ja seda sõltumata saalide suurusest, kuigi on oluline vahe, kas pidada 200 inimesega pidu kohas, kuhu mahubki paarsada külastajat või seal, kuhu neid mahub neljakohaline number. Tahaks öelda, tegemist on ebaterve konkurentsiga, kuid käsi ei tõuse kolleegide peale kaebama," kirjutasid klubide esindajad.

Lähiminevikust võib leida näiteid asutustest, mis on muutnud oma kontseptsiooni seadusaukudest läbi astumiseks. Lisaks on defineerimata, mis on ööklubi. Kirja koostajad väljendasid, et võimalustele vaatamata ei soovi nad seadusi väänama hakata.

"Me ei ole susserdanud ega testinud seadusandluse paindlikkust, küsides avaliku võimu käest, mis asi on üldse ööklubi? Ei oleks midagi lihtsamat, kui kleepida Hollywood, Sunset või Maasikas värviga üle ja panna peale silt "lounge". Või otsida muid JOKK-lahendusi," väljendasid klubide esindajad koostöösoovi valitsusega.

Ööklubi Hollywood juhatuse liige Rauno Otsepp ütles ERR-ile, et inimeste käitumine ööelus on ühesugune sõltumata asutuse nimetusest. Seetõttu on tema sõnul arusaamatu, miks ööklubisid teistest meelelahutusasutustest eristatakse.

Otsepp avas ka ööklubide tausta ning ütles, et oma sisult jäävad need 1990. aastatesse ja võibolla ka 2000. aastatesse, mil baarid ja restoranid igal pool maailmas suleti pärast keskööd ning lahti olid spetsiaalsed asutused, mida nimetati ööklubideks.

"Täna maailmas ja Eestis, sõltuvalt küll seadusandlusest, aga üldiselt sellist kommet enam ei ole. Lahti on klientide olemasolul praktiliselt kõik asutused. On isegi restorane, mis panevad end kinni võibolla alles kell kaks-kolm öösel. Baaride puhul on see väga tavaline. Mis see ööklubi siis õigupoolest nüüd on? Tegelikult muutub ööklubiks iga asutus peale kella ühte," selgitas Otsepp iganenud nimetust ja sellest tulenevat liigitust seaduse silmis.

Otsepa sõnul on pöördumisele juba reageerinud majandus- ja kommunikatsiooniministeerium ning avaldanud mõttele toetust. Olukord hinnatakse Otsepa sõnul ministeeriumis üle 30. juulil.

Otsepa sõnul ootavad nad valitsuselt juhiseid lähtudes ratsionaalsusest. Ta kinnitas, et mõistavad 50-protsendilise täituvuse tagamise olulisust, kuid külastajate piirarv oleks siiski vaja tõsta 100 inimese pealt 500 peale, mispuhul majandataks end tunduvalt paremini ära.

Küsimusele, mis juhtub siis, kui rahuldavat vastust ei saada, ütles Otsepp, et alternatiivseid lahendusi võib ju proovida, ent see erineks algsest mõttest ega oleks jätkusuutlik.

"Need klubid on ikkagi tehtud ööklubideks. Nad on ikkagi rajatud suurte saalidena, paljudele inimestele. Nad on rajatud mingit tüüpi meelelahutuse ja teenuse pakkumist silmas pidades. Kui seda kõike korraldada ei saa, siis ei ole väga loogiline, et isegi nende JOKK-skeemidega väga kaua vastu võiks pidada," välistas Otsepp alternatiivsete lahenduste kasutamist.

20. juulil valitsusele saadetud pöördumisele kirjutasid alla Öökultuuri MTÜ, klubi Hall, Club Hollywood, Club Studio, Venus Club, klubi Teater, klubi Maasikas, Seif Club, Vabank Tartu, Helitehas ja Sunset Club.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: