Euroopa Liit ei tunnusta Valgevene presidendivalimiste tulemusi

{{1597845060000 | amCalendar}}
Foto: SCANPIX/AFP

Euroopa Liit ei tunnusta Valgevene presidendivalimiste tulemusi, ütles Saksa kantsler Angela Merkel kolmapäeval, lisades, et sealsed valimised polnud vabad ega õiglased.

"Meie jaoks pole kahtlust, et valimistel oli massiliselt reeglite rikkumisi," ütles Merkel Berliinis ajakirjanikele pärast Euroopa Liidu liidrite virtuaalset tippkohtumist, millel käsitleti olukorda Valgevenes.

"Valimised ei olnud vabad ega õiglased. Seetõttu ei saa valimiste tulemusi tunnustada," lisas Merkel.

"Valgevene rahvas teab, mida nad tahavad. Seetõttu tahame Valgevenele iseseisvat teed, kus poliitilisi tingimusi otsustab riik ise," ütles Saksamaa kantsler.

Merkeli sõnul püüdis ta telefoni teel Valgevene presidendi Aleksandr Lukašenkoga ühendust võtta, kuid too kahjuks keeldus.

"Vahendada saab ainult siis, kui sa oled kontaktis kõigi pooltega," ütles Merkel.

Michel: EL kehtestab Valgevenele peatselt uued sanktsioonid

Euroopa Liit kehtestab peatselt sanktsioonid "märkimisväärsele hulgale" inimestele, kes on seotud valimisrikkumistega Valgevenes ning meeleavalduste vägivaldse mahasurumisega, ütles Euroopa Liidu president Charles Michel kolmapäeval.

"Me toetame kindlalt valgevene rahva õigust määrata ise oma saatust ning Euroopa Liitkehtestab peatselt sanktsioonid märkimisväärsele hulgale inimestele, kes on vastutavad vägivalla, repressioonide ja valimispettuse eest," ütles Michel pärast Euroopa Liidu liidrite virtuaalset tippkohtumist Valgevene olukorra arutamiseks.

Euroopa Komisjon on valmis toetama Valgevene ühiskonda 53 miljoni euroga

Euroopa Komisjoni president Ursula von der Leyen teatas kolmapäeval Brüsseli valmisolekust toetada materiaalselt võimu rahumeelset üleminekut Valgevenes, eraldades 53 miljonit eurot ühiskonna vajaduste katmiseks.

"Jutt on sellest, et mitte anda rohkem vahendeid võimudele, vaid kodanikuühiskonnale," ütles von der Leyen pressikonverentsil pärast Euroopa Liidu liidrite virtuaalset tippkohtumist Valgevene olukorra arutamiseks.

"Euroopa Komisjon mobiliseerib täiendavalt 53 miljonit eurot eesmärgiga toetada Valgevene elanikkonda sellel nii raskel ajal," lausus von der Leyen, lisades, et kaks miljonit eurot eraldatakse repressioonide ja võimude vägivalla ohvrite toetuseks ning üks miljon kodanikuühiskonna ja sõltumatu meedia toetuseks. 50 miljonit eurot läheb koroonapandeemiaga seotud probleemide leevendamiseks.

Ratas: protestide vägivaldne mahasurumine on lubamatu

Euroopa Ülemkogu videokohtumisel osalenud Eesti peaministri Jüri Ratase sõnul ei tunnusta Euroopa Liit Valgevene presidendivalimiste tulemusi, sest valimised polnud vabad ega õiglased. "Toetame Valgevene rahva püüdlusi ja tahet muutusteks. Ainult neil on õigus valida vabalt oma tulevikutee," ütles Ratas.

Ratas rõhutas, et rahumeelsete protestide vägivaldne mahasurumine ja opositsiooni rõhumine on lubamatu. "Valgevene inimesed on näidanud üles soovi demokraatlikeks muutusteks, kuid Valgevene juhtkond on vastanud sellele jõu ja vägivallaga. Kutsume ametivõime üles hoiduma igasugusest vägivallast, poliitvangid ja rahumeelsete protestide käigus kinnipeetud vabastama ja alustama kõiki osalisi kaasavat dialoogi lahenduse leidmiseks," sõnas peaminister.

Euroopa Liit on valmis panustama kriisi rahumeelsesse lahendusse ning ülemkogu toetas ideed Euroopa Julgeoleku- ja Koostööorganisatsiooni (OSCE) kaasamiseks.

Euroopa Liit jätkab ettevalmistusi, et peatselt kehtestada sanktsioonid Valgevene isikutele, kes on seotud valimisrikkumiste ja meeleavalduste vägivaldse mahasurumisega.

Ratas tõi esile Euroopa Liidu toe olulisust Valgevene kodanikuühiskonnale. "Valgevene inimesed peavad saama Euroopa Liidu abile loota. Peame jätkama abistamist idapartnerluse kaudu ja suurendama toetust Valgevene kodanikuühiskonnale ja vabale ajakirjandusele," ütles ta.

Eesti valitsus otsustas teisipäeval toetada Valgevene kodanikuühiskonda 100 000 euroga.

Euroopa Liidu riikide juhid arutasid ka Türgi ebaseaduslikku puurimistegevust Ida-Vahemerel ning Malis toimunud põhiseadusvastast riigipööret.

Toimetaja: Marko Tooming

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: