Valgevene peatab osalemise EL-i idapartnerluses

{{1624892580000 | amCalendar}}
Aleksandr Lukašenko.
Aleksandr Lukašenko. Autor/allikas: SCANPIX(AFP PHOTO/Maxim Malinovsky

Valgevene teatas esmaspäeval, et peatab osalemise Euroopa Liidu idapartnerluse algatuses.

Valgevene välisministeerium teatas, et riik "ei saa täita oma kohustusi selles kokkuleppes Euroopa Liidu kehtestatud sanktsioonide ja piirangute kontekstis". Ministeerium lisas, et Minski esindaja EL-i juures kutsuti kodumaale konsultatsioonidele.

"Me teatame sügava kahetsusega, et leppe sunniviisilisel peatamisel on negatiivne mõju koostööle EL-iga valdkondades nagu võitlus ebaseadusliku rände ja organiseeritud kuritegevusega," teatas ministeerium.

Ministeerium lisas, et kehtestab reisikeelu Euroopa Liidu ametnikele, kes olid seotud Valgevene vastaste sanktsioonide koostamisega.

EL kehtestas eelmisel nädalal Valgevene suhtes uued sanktsioonid seoses Ateenast Vilniusesse teel olnud Ryanairi reisilennuki Minskis maanduma sundimise ja selle pardal olnud võimukriitilise ajakirjaniku Raman Pratasevitši ja tema pruudi Sofia Sapega kinnivõtmisega.

Pratasevitš, kes on silmitsi 15-aastase vangistusega, ja Sapega lasti läinud nädalal koduaresti. Opositsiooni sõnul on see positiivne areng, kuid nad on endiselt pantvangis.

Praeguseks on sanktsioonid kehtestatud kokku 166 inimesele, sealhulgas Valgevene liidrile Aleksandr Lukašenkole, tema kahele pojale ja miniale. Nende varad on külmutatud ja kehtestatud viisakeeld.

USA, Suurbritannia ja Kanada ühinesid esmaspäeval samuti koordineeritud sanktsioonide kehtestamisega Valgevene režiimile.

Valgevene liider Aleksandr Lukašenko on mõistnud sanktsioonid hukka kui hübriidsõja Valgevene vastu. Lukašenko on hoiatanud, et tema riik ei piira enam ebaseaduslikku migratsiooni Euroopa Liitu.

Leedu ametnikud on süüdistanud Valgevenet piiri avamises migrantidele.

Euroopa Ülemkogu alaline eesistuja Charles Michel taunis esmaspäeval Valgevene otsust peatada osalemine Euroopa Liidu idapartnerluse algatuses.

"Valgevene astus täna veel ühe sammu tagasi, peatades oma osalemise idapartnerluses," kirjutas Michel Twitteris.

"See eskaleerib pingeid veelgi ning sellel on selgelt negatiivne mõju Valgevene inimestele, jättes nad ilma võimalustest, mida pakub meie koostöö," lisas Michel.

EL käivitas idapartnerluse algatuse 2009. aastal, pakkudes Valgevenele, Ukrainale, Moldovale, Armeeniale, Aserbaidžaanile ja Gruusiale tihedamaid majandus- ja poliitilisi sidemeid vastutasuks reformide eest.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: