Kavandatav kohtureform jätaks Eestisse ühe maakohtu ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Harju maakohus
Harju maakohus Autor/allikas: Marko Tooming/ERR

Sel teisipäeval toimus kohtujuhtide nõupäev, kus justiitsministeeriumi asekantsler Viljar Peep rääkis kohtutele plaanitavatest muudatustest ning Eesti Päevalehe käsutuses oleva ülevaate kohaselt olevat Peep muu hulgas teada andnud, et plaanis on luua üks maakohus, üks ringkonnakohus ja üks halduskohus.

Samuti loodavat Eesti Päevalehe andmetel kohtutevahelised võrgustikud ja kohtusisesed osakonnad (näiteks eestkostejärelevalve osakond) ning kavas olevat kehtestada ka kohtunike atesteerimine, mida teostab kõrgemalseisev kohus.

Veel olevat plaanis luua distsiplinaarasjade juurde uus meede – koolitusele suunamine, ning tekitataks võimalus anda personaliarenduseks paindlikult appi kas kohtujurist või konsultant ja kaotataks barjäärid ametnike kohtuasutuste vahel liikumiseks.

Mingid asjad, sh kohtutäituri kaebused, vangide kaebused ja väärteoasjade täitmisasjad, samuti eeluurimiskohtunike asjad jagatakse kõigi kohtute vahel. Samuti planeeritakse kohtunike töövõimetushüvitisi taastada.

Muudatused tekitasid küsimusi nii mõneski kohtunikus-juristis

Harju maakohtu kohtunik Anu Uritam tõdes selle info põhjal, mis talle on jagatud, et justiitsministeeriumi eespool nimetatud plaanide elluviimine muudaks märkimisväärselt senist kohtusüsteemi.

"Kohtunike atesteerimine võib oluliselt hakata mõjutama kohtute sõltumatust," ütles Uritam, lisades, et praegu pole kohtunikel veel teada, kuidas täpselt seda planeeritakse teha ja teada ei ole ka, millist probleemi soovitakse lahendada.

Samal ajal möönis Uritam, et kuna praegu ei ole kohtute haldamise nõukojale esitatud veel täpsemat väljatöötamiskavatsust (VTK), ei ole plaanide sisu võimalik lähemalt kommenteerida.

Väljatöötamiskavatsust, mida kohtunike haldamise nõukodagi veel näinud pole, ent mis lähipäevil nende poole teele läheb, ei jaganud justiitsministeeriumi asekantsler Viljar Peep ka Eesti Päevalehega, märkides samas, et kohtunike hirmud, mis praegu on ühel koosolekul üles kerkinud, on alusetud.

Kohtunike atesteerimise plaani kohta ütles Peep, et väljatöötamiskavatsuses soovitakse välja pakkuda mitte üldist atesteerimist, vaid võimalust, et kas kohtunik ise või (sama või kõrgema kohtu) esimees võib küsida kõrgema kohtu kolleegiumilt kohtuniku töö kohta üldistavat tagasisidet.

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: