Septembrist käivituvas reisilt tulijate testimises valitseb siiani segadus

{{1598621460000 | amCalendar}}
Autor/allikas: ERR

Juba 1. septembrist peaks algama reisilt Eestisse tulijate testimine piiril, ent veel reede lõunal ei osanud terviseamet ega ka sotsiaalministeerium öelda, kes, kuidas ja millise raha eest seda tegema hakkab. Päeva lõpuks hakkasid detailid ükshaaval kokku tilkuma.

Valitsus on otsustanud, et alates 1. septembrist saavad nö "punastest" ehk kõrge nakkusohuga riikidest reisilt naasjad valida, kas eelistavad jääda 14 päevaks eneseisolatsiooni või teha koroonaproov.

ERR-ile teadaolevalt oli algne plaan, et testitegemine on soovijatele nn mugavusteenusena tasuline ehk nad pidanuks kukrut kergitama 78 euro võrra. Siis aga otsustati valitsuses, et vähemalt Eesti kodanikele peaks teenust ikka tasuta pakkuma.

Kuigi 1. september on juba järgmisel teisipäeval, valitses veel reede lõunal testimise korralduse ümber täielik segadus ehk terviseametil kui korraldaval asutusel puudus ülevaade, kes, kuidas ja millise raha eest seda teenust pakkuma hakkab. Sotsiaalministeeriumist polnud selleks infot saadetud.

Synlabi esindaja Gerly Kedelauk ütles juba neljapäeval ERR-ile, et nemad on teatanud terviseametile, et võtavad erandkorras piiril testida küll WRC Lõuna-Eesti etapile ja Ironmani võistlusele saabujaid, ent püsivalt puudub neil võimekus end selleks mehitada ning nad eelistavad kasvava nakatumise olukorras panna rõhku laborianalüüsile.

Spordiürituste testimiseks kasutavad nad allhanget, et ajutise koormusega toime tulla, ent alaliselt nad seda korraldada ei plaani.

Reedel aga oli terviseamet endiselt kindel, et testimist asub läbi viima Synlab. Kedelauk kommenteeris seepeale ERR-ile, et tegelikult hakkab reisilt tulijaid testima ilma juriidilise kehata tegutsev avaliku testimise organisatsioon, mis koosneb kaheksast erameditsiini ettevõttest ja kolmest haiglast.

"Eile ma seda veel ei teadnud, täna sain teada," selgitas Kedelauk asjaolude muutumist.

Tõsi, Synlab koos Medicumiga on jätkuvalt terviseameti ametlik lepingupartner ka piiril testimisel. Nüüd nad aga taanduvad laborianalüüsimise funktsioonile ning korraldavad lepingupartnerina ikkagi ise testimise alahanke korras ära.

Medicumi juht Tõnis Allik selgitas ERR-ile, et testimispunktid tulevad lennujaama ning Tallinna Sadama A- ja D-terminali. Maismaa kaudu "punastest" riikidest tulijate testimise korraldus on aga alles kokkuleppimisel, sest Iklasse, Valka jm testimispunkte ei tule.

"Tõenäoliselt saab hakata meile helistama ja siis pääseb kokkuleppel meie esindustesse testima," ütles Allik, lisades, et selleks tuleb täiesti uus telefoninumber, mida praegu veel pole.

"See korraldus on veel kokkuleppimisel," kinnitas Allik.

Kuidas testimist täpselt läbi viima hakatakse, pole Aliku sõnul veel päris lõpuni selge.

"Eesti elanikud peaks saama tasuta testida, aga kas välisriikide elanikele on testimine tasuline, on veel selgitamisel. Praegu ei ole kõik päris lõpuni veel selge, aga juba paneme süsteeme üles," kinnitas Allik.

Kui esimene koroonaproov tehakse kohe piiril või kokkulepitavas esindustelgis, siis teine proov tuleb teha nädal pärast reisilt saabumist.

"Seitsme päeva pärast helistame inimesele juba ise ja pakume võimalust testi teha," selgitas Allik korda.

Kust tuleb raha?

Terviseamet ei tea aga siiani, kust tuleb raha testimise korraldamiseks, juhul kui see Eesti elanikele tasuta on. Tõenäoliselt leitakse selleks järjekordne rida riigieelarvest ehk mugavustestimise kulu jääb maksumaksjate kanda. Mis on kulureaks arvestatud, pole terviseametile kui testimise korraldajale veel teada. Ent eks kolm päeva ole veel aega ka.

Sotsiaalministeeriumist ei olnud keegi võimeline reede jooksul valgust heitma. Sotsiaalminister Tanel Kiik selgitas ERR-ile lõpuks reede õhtul, et valitsuse korraldusega hakatakse piiridel tasuta testima kõiki Eestis töötavaid inimesi, kellel on vältimatu minna reisilt naastes tööle tagasi. See tähendab sisuliselt, et kõik kõrge nakatumisriskiga riikidest saabuvad ja Eestis töötavad inimesed (k.a siin töötavad välismaalased) saavad piiril tasuta testida.

"Kui inimene on välismaalt siia tulev turist või on tegu lastega, siis seda võimalust neile ei laiendata, sest turist ei tule siia tööd tegema ja tal seda praktilist vajadust pole," põhjendas Kiik. "Õppetööle see küsimus ei laiene. Kui on laps, kes saabub kõrgema nakkusohuga riigist, siis kehtivad samad reeglid kui seni ehk tuleb jääda kaheks nädalaks eneseisolatsiooni. Lastele ei tehta tasuta testi sellepärast, et nad ei saa tööle minna."

Kiik nõustus, et sisuliselt võib see tähendada seda, et kui perekond tuleb näiteks koolivaheajareisilt Itaaliast, siis vanemad saavad end tasuta testida, ent lapsed peavad jääma kaheks nädalaks koduõppele.

"Ei tehta vahet, mis põhjusel inimene välismaal käis, sest see on administratiivselt võimatu," tunnistas sotsiaalminister.

Samas, tasulise testimise võimalus on olemas ja kui lastel sümptomeid pole, võivad vanemad soovi korral nende koroonaproovi ka omast taskust kinni maksta. Haigussümptomite korral saab suunamiskirja tasuta testimisele anda juba perearst.

Tasuta testimine aitab kontrolli hoida

Kui piiril testimine on mõeldud tööinimestele, miks siis tööandjad ise seda kinni ei maksa, kui see osa tööreisist on?

Kiik ütleb, et riigi soov on, et võimalikult suur hulk kõrge nakkusohuga riikidest saabuvaid inimesi oleks kontrollitud. Kui valikuks on eneseisolatsioon, on väga keeruline kontrollida, kas sellest nõudest peetakse ka kinni või minnakse ikkagi kohe tööle.

"Testimine on vajalik ka selleks, et võimalikult palju koroonaviiruse kandjaid tuvastada. Kui jätame kohustuse tööandja, siis me vähendame nende testimise tõenäosust ja selle tagajärjel võivad nad kokku puutuda lähedastega, kandes viirust neile edasi," selgitab Kiik.

Kulu kuni miljon eurot kuus

Palju piiridel testimine maksma läheb, sõltub paljudest asjaoludest. Alates sellest, kui palju lennuliine jääb Euroopa üha kasvava nakatumise tingimustes üldse töösse kuni selleni, kui palju inimesed välismaal käivad.

Sotsiaalminister hindab, et päevas võidakse reisilt saabujatele teha kuni 500 testi ja igakuine kulu võib olla vahemikus 500 000 kuni miljon eurot.

Valitsus eraldab terviseametile raha nende prognoosil põhineva taotluse alusel kolme kuu kaupa.

Viimase eraldise testimiseks otsustas valitsus 11. juunil ja siis anti terviseametile juulist septembri lõpuni testide jaoks 3,63 miljonit eurot. Kuna suvel oli madalama nakatumise tõttu testimist vähem, peaks sellest Kiige hinnangul ka nüüd, mil lisandub piiridel testimine, septembri lõpuni jaguma. Täpsema prognoosi, palju raha hakkab kuluma, saab teha ilmselt septembri keskel, kui esimesed kaks nädalat testimist on seljataga. Siis peaks terviseamet minema raha küsima aasta viimaseks kolmeks kuuks.

Praegu on piiridel testimise otsus tehtud ilma lõpptähtajata.

Toimetaja: Merilin Pärli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: