Soome kehtestas turistidele uued piirangud

{{1600946700000 | amCalendar}}
Foto: Siim Lõvi /ERR

Soome valitsus otsustas neljapäeval, et Soome võib 28. septembrist piiranguteta siseneda vaid riiki naasmiseks, tööl käimiseks, transiidiks või vältimatu põhjusega. Piirangud ei kehti madala nakatumisnäitajaga riikidele, näiteks Lätile.

Piirangud hakkavad Eestile lisaks kehtima näiteks Islandile, Norrale, Rootsile, Saksamaale ja Slovakkiale. Samas jääb karantiinivaba piiriületuse võimalus alles maismaapiirile Norra ja Rootsiga, teatas Soome siseministeerium.

Riskiriikidest, mille hulka kuulub ka Eesti, Soome tulijad peavad jääma 14 päevaks eneseisolatsiooni. Terviseametnikel on lisaks võimalik määrata inimesed sundkarantiini.

Neile, kellel on Soomes töökoht, eneseisolatsiooni ei rakendata. Ülejäänutele, kellel on samuti Soome sisenemise õigus, soovitatakse 14-päevast eneseisolatsiooni.

Eestist ja Rootsist Soomes tööl käijatele on tehtud erand, mis ei laiene teistele riikidele, kus nakatumisnäitaja 100 000 inimese kohta on kõrgem, kui Soome on piirangute vältimiseks määranud (25 nakatumist 100 000 elaniku kohta kahe nädala jooksul).

Alates 1. oktoobrist ei pea jääma eneseisolatsiooni, kui reis kestab alla kolme päeva ja ette on näidata viimase 72 tunni jooksul saadud negatiivne koroonatesti tulemus. Kui reisi pikkus ületab kolm ööpäeva, siis on selle aja möödumisel vaja teha kordustest ja kuni testitulemuse saamiseni püsida eneseisolatsioonis. Turistidel pole siiski endiselt võimalik Soome sõita nii kaua, kui haigestumusnäitaja lähteriigis on üle 25.

"Kuna soome siseministeeriumi juhtnöörid on pisut segased /.../, siis ütlen neile, kes mõtlevad, et kuidas nüüd täpselt on, kas ma turistina saan alates esmaspäevast Soome või ei saa, kas ma peaksin karantiini jääma, kui ma tahan turistina riiki saada, siis tegelikult on nii, et piirivalve on vastas ja kui teil ei ole mõjuvat põhjust või te ei käi Soomes tööl, siis paraku reis jääb katki ja teid saadetakse Eestisse tagasi," selgitas Soomes viibiv ERR-i ajakirjanik Rain Kooli "Aktuaalses kaameras".

Näomaske tuleb Soomes viibides kanda avalikes siseruumides ja ühistranspordis, testitulemusi oodates, karantiini minnes ning Soome tulles kõrge nakkusnäitajaga riigist.

Turistidena on esmaspäevast võimalik Soome sõita Euroopa riikidest vaid Läti, Leedu, Küprose, Liechtensteini, Poola, San Marino ja Vatikani elanikel.

Piirangud vaadatakse üle iga nädala tagant. Soovituse teeb valitsusele Soome terviseamet.

Turismifirmad avaldasid meelt

Soome turismifirmade ja turismitöötajate ametiühingute esindajad korraldasid neljapäeval riigi parlamendi ees protestiaktsiooni, kus nõuti muu hulgas reisimispiirangute leevendamist, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"See pole normaalne valgusfoor, kus on ainult roheline ja punane tuli. Me soovime, et võetaks kasutusele ka kollane tuli. Riikidest, kus haigestumusnäitaja on 25-80, peaks olema võimalus reisida Soome ka turistina," ütles Soome turismitöötajate ametiühingu juht Heli Mäki-Fränti.

Valitsus aga vaevalt järele annab, sest vaid kaks nädalat tagasi lepiti kokku praegustes reeglites. Need reeglid sisaldavad nii turismisektori kui ka Soome fännidest eestlaste õnneks siiski ka pikemat plaani: alates 23. novembrist on Soomel kavas loobuda reisimispiirangutest täielikult ning võtta kasutusele süsteem, mille kohaselt Soome pääseb ka ilma mõjuva põhjuseta, kui on ette näidata vähem kui kolm ööpäeva vana tõend negatiivse koroonatesti kohta. 

 

Toimetaja: Marko Tooming

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: