Politsei tabas Reopalu kalmistu nimeplaatide varguses kahtlustatava

{{1610013600000 | amCalendar}}

Politsei pidas kolmapäeval kinni Paide lähistel elava 76-aastase mehe, keda on alust kahtlustada vasevarguses Reopalu kalmistult. Kuusakoski kohalikust kokkuostupunktist on juba kätte saadud ka umbes 160 vasest nimeplaati.

Hautähiste rüüstamine Reopalu kalmistul avastati 26. detsembril. Teisipäeval jõudis uudis Järva Teataja veebi ja teleuudistesse, kolmapäeva hommikuks poetati ajalehetoimetuse postkasti kaks väljaprinditud fotot kalmistul haamriga askeldavast vanamehest. Ja siis hakkas juhtuma.

"Meile tuli kolmapäeva jooksul, ma pakun 15-20 helistamist-vihjet. Julgen öelda, ei pakutud igat suvalist naabrimeest, aga ikkagi väga konkreetset persooni," ütles Järva Teataja ajakirjanik Urmas Glase.

Pärast ajalehes ilmunud foto nägemist tundis Kuusakoski Paide osakonna töötaja kohe oma püsikunde ära ja helistas politseisse. Pildil olnud mees käis viimati värvilist metalli müümas 5. detsembril.

"Kuna metall oli väga deformeerunud, kas kokku taotud või pressitud, siis politsei abiga me täna kogusime kokku 40 kilo. Kui me paneme tänasesse metalli ostuhinda, siis me räägime suurusjärgust sajast eurot või veidi enamast," ütles AS Kuusakoski juhatuse liige Toomas Kollamaa.

Muinsuskaitse hinnangul varastati vasest või messingist nimeplaat 186 hauatähiselt, kadunud on umbes 200 tahvlikest. Kuusakoski andis neljapäeval politseile üle 161 nimeplaati.

Muinsuskaitseameti Järvamaa nõuniku Karen Klandorfi sõnul saab leitud nimeplaadid ristide külge tagasi panna, kuid kuna need on jälgede segamiseks kokku volditud, läheb nende kordategemine või asendamine üsna kulukaks.

 

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: