Tulevikuerakond küsib parteile riigi toetust

{{1613129040000 | amCalendar}}
Lauri Tõnspoeg
Lauri Tõnspoeg Autor/allikas: Kairit Leibold/ERR

Tulevikuerakonna juht Lauri Tõnspoeg saatis siseminister Kristian Jaanile kirja, milles küsib, kas erakonnal on võimalik saada riigipoolset toetust. Ministeeriumi kinnitusel ei ole erakonnal õigust toetusele.

Riigi toetuse küsimiseks andis ajendi Elurikkuse Erakonna ja Vabaerakonna liitumine.

Nii Elurikkuse Erakond kui ka Vabaerakond kogusid riigikogu valimistel mõlemad 1,2 protsenti toetust ehk eraldi nad kõige madalamale riigieelarvelisele toetusele ei kvalifitseerinud.

Kuid eelmise aasta augustis need kaks erakonda ühinesid ja moodustus Eesti Tulevikuerakond. Kahepeale kokku oli nende summaarne toetus eelmistel valimistel 2,4 protsenti.

Erakonnaseadus sätestab, et riigikogu valimisel osalenud erakond, kes ei ületanud valimiskünnist, kuid kogus vähemalt kaks protsenti, kuid alla kolme protsendi häältest, saab riigieelarvest eraldist 30 000 eurot aastas.

Lauri Tõnspoeg ütles, et see summa aitaks erakonda väga eriti kohalikele valimistele minnes.

"Mis seal salata, erakonna liikmete annetustega on riigi toetuse vastu väga raske võistelda. 30 000 on piisavalt palju raha, et mingid süsteemid saab hoida pidevalt töös. Näiteks, et toimub mingi süstemaatiline videosisu tootmine, Facebooki postituste võimendamine, mingite reklaamide tootmine. Kõige selle jaoks on ju ikka raha vaja," rääkis Tõnspoeg. 

Tõnspoeg märkis, et kohalikel valimistel kavatseb Tulevikuerakond Tallinnas ja Tartus välja minna täisnimekirjaga, mujal aga ilmselt valimisliitude kaudu. "Me tahame selle asja hoida nii, et iga piirkond teeb selle otsuse ise, et kuidas neil on kõige targem minna," lausus Tõnspoeg.

Ministeeriumi kinnitusel pole Tulevikuerakonnal toetuseks õigust

Siseministeerium selgitas ERR-ile, et Tulevikuerakonnal ei ole riigi toetuseks õigust, sest seadus ei võimalda valimistel saadud häälteprotsente toetuse saamiseks liita.

"Erakonnaseaduse §-s 127 reguleeritakse riigieelarvest eraldiste andmist riigikogus esindatud erakondadele. Nimetatud paragrahvi lõike 3 kohaselt liidetakse erakondade ühinemisel lõigetes 1 ja 2 ettenähtud eraldised. Eeltoodust lähtuvalt võimaldab seadus liita eraldisi, kui ühinenud erakondadel oli õigus eraldise saamiseks juba enne nende ühinemist. Juhul, kui erakonnal ei olnud vastavalt §-le 127 õigust eraldisele enne ühinemist, siis ei võimalda seadus hilisemalt eraldise saamiseks valimistel saadud häälteprotsente liita," selgitas siseministeeriumi õigusosakonna õigusnõunik Liisa Olesk.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: