Synlab ja Medicum kustutavad testimise ootejärjekordade tuld

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Koroonatelk Kohtla-Järvel. Autor/allikas: Rene Kundla/ERR

Koroonatestimise kasvanud nõudlus on kohati tekitanud pikki ootejärjekordi. Kui Rakveres ja Saaremaal on kohati kuni viiepäevaseks veninud ootejärjekorrad kontrolli alla saadud, siis Põlvas on ooteaeg endiselt pikk, sest suur hulk haiglapersonalist, kes seal proovide võtmisega seotud on, on ise haigestunud.

Saaremaa ägas juba kümmekond päeva tagasi pikkade ootejärjekordade all: inimesed pidid kohati kuni viis päeva koroonaproovi andmist ootama. Ka Põhja-Eestis on Synlabi ja Medicumi korraldatavates testimispunktides veninud ootejärjekorrad vahepeal lepingus lubatud kahest ööpäevast pikemaks, nii olid ooteajad vahepeal ka näiteks Rakveres pikad.

Medicumi juhatuse liige Tõnis Allik ütles, et Saaremaal ja Rakveres on olukord kontrolli alla saadud. Peamiseks lahenduseks on olnud testimispunktide lahtiolekuaegade pikendamine, Rakveres liigutati proovivõtupunkt haigla ruumidest selle külje alla välitelki.

Jätkuvalt on aga probleem üleval Põlvas. Nimelt haldab seal testimispunkti Põlva haigla ise, aga nende personali seas on suur hulk koroonaga nakatunuid, mistõttu napib personali, keda vastuvõtupunkti töös rakendada. Seetõttu pole saanud Põlvas ka testimispunkti lahtiolekuaegu pikendada.

"Praeguse seisuga on kolmapäeval esimesed vabad ajad," ütles Allik Põlva testimispunkti olukorda kommenteerides, lisades, et lahendus pikale ooteajale loodetakse leida veel päeva jooksul.

Tallinnas on suudetud pakkuda aegu samasse või järgmisesse päeva, vahel ka ülejärgmisesse päeva. Et võimekust suurendada, avatakse Saku Suurhalli juures veel teinegi proovivõtupunkt. Tasulisel testimisel on ootejärjekorrad mõnevõrra pikemad, sest koolivaheaeg tõi kaasa enam reisimist ja sellega seoses kasvatas nõudlust ka kohustusliku testimise vastu.

Synlabi käest käib ühes ööpäevas läbi kuni 7000 perearsti saatekirja, mis suunavad patsiendi testima. Testimise maht on kasvanud iga nädalaga 10-20 protsenti.

Eestis on 28 koroonaproovikohta, lisaks tegutseb 11 mobiilset testimisbrigaadi. Proovide võtmisega on seotud umbes 700 inimest 13 erameditsiiniasutusest ja haiglast. Kolm proovivõtukohta on piiridel.

Toimetaja: Merilin Pärli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: