Perearstid said vabatahtlike loodud vaktsiinijaotamise rakenduse

{{1617354240000 | amCalendar}}
Foto: Margus Muld/ERR

Sel nädalal võtsid perearstid ja haigekassa kasutusse Sixfoldi ja vabatahtlike spetsialistide arendatud digilahenduse vaktsiinide efektiivsemaks jaotamiseks ja perearstidele tarnimiseks. Uus rakendus vahetab välja seni kasutuses olnud käsitsi täidetud tabelid.

Märtsi alguses kutsusid Eesti riik ja mitmed juhtivad tehnoloogiaettevõtjad kokku ühise töörühma, et leida võimalusi, kuidas erasektor saaks koroonakriisi lahendamisse panustada, teatas Sixfoldi kaasasutaja Tõnu Runnel.

Töörühma pakutud ideedest jäi sõelale väljakutse, kuidas jõuaksid vaktsiinid senisest kiiremini perearstide ja seeläbi inimesteni. Kolme nädalaga loodi Vaktsiinitarnete digilahendus, mida kasutavad reedest nii haigekassa planeerijad kui ka perearstid.

Veelgi olulisem on aga rakenduse toel parima võimaliku vaktsineerimisjärjekorra tekkimine, arvestades vaktsiinide piiratud kättesaadavust, riskirühmasid ja inimeste asukohti. Seeläbi väheneb surve tervishoiusüsteemile, mis omakorda aitab elusid säästa.

Uus lahendus peaks oluliselt kiirendama senist vaktsiinide tellimise ja jaotamise protsessi, mis kätkes exceli tabeleid ja meilivahetusi. "Sellega on segadust palju olnud. On vaktsiinide kohale tulemisega probleeme, nende teadete saamisega probleeme, nii et loodetavasti need asjad hakkavad paremuse poole minema. Tellimuste tegemine on lihtsalt väga närvesööv toiming," rääkis perearst Helve Kansi "Aktuaalsele kaamerale".

Kui varem pidid perearstid ise vaktsiinidoose tellima, siis uus rakendus keerab suhtluse teistpidi - arstile tuleb vaktsiinitarne pakkumine, mille ta peab vaid paari klikiga kinnitama. "Väheneb koormus võib-olla selles osas, et me ei pea meeles pidama selle teise doosi tellimise aega. Kui ma hiljaks jään, siis ma ei pruugi ju saada. Kolm päeva peab vähemalt ette tellima, selles osas ta ilmselt kergendab," ütles Kansi.

Loodud süsteem koostab riiki saabuvate vaktsiinitarnete ja COVID-19 riskirühmade lähteandmete alusel automaatse jaotusettepaneku Eesti enam kui 700 perearstile, võttes arvesse riskirühmade suuruseid nende nimistutes. Seejärel täpsustavad ja kinnitavad perearstid tellimused ja terviseamet asub neid täitma. Lisaks annab rakendus perearstidele ülevaatlikku ja selget eelinfot neile saabuvate tarnete kohta.

"Saame uuest nädalast hakata arvestama perearstide riskirühma suuruseid, mille tulemusena muutub vaktsiini jagamine üha detailirohkemaks. Uus, vabatahtlike poolt loodud lahendus aitab seda keerukust väga palju vähendada," ütles perearstide seltsi juhatuse esinaine Le Vallikivi.

Vaktsiinitarnete rakenduse arendasid ja andsid riigile tasuta üle Euroopa logistikavaldkonna nähtavusteenuste pakkuja Sixfoldi asutajad ning endised ja praegused töötajad Magnus Hiie, Priit Haamer, Marko Klopets ja Tõnu Runnel ning riskikapitalist Indrek Kasela.

"Meedias on üsna palju kriitikat riigi ja üldse vaktsineerimise korraldamise suunal. Üsna vähe on konkreetseid ettevõtmisi. Me mõtlesime, et üritame leida koha, kus meie suudame aidata," ütles Sixfoldi asutaja Magnus Hiie.

Vabatahtlikud jätkavad rakenduse täiendamist ja muutmist veel ka järgmistel nädalatel.

Töörühmas osalesid riigi poolt haigekassa, sotsiaalministeerium, majandus- ja kommunikatsiooniministeerium, terviseamet, Tervise ja Heaolu Infosüsteemide Keskus (TEHIK) ning Riigi Infosüsteemi Amet (RIA).

Toimetaja: Mirjam Mäekivi, Ode Maria Punamäe, Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: