Eesti vaktsiinipass valmib nädala lõpuks

Nädala lõpuks valmib Eesti vaktsineerimissertifikaat, mis on samm Euroopa Liidu rohelise passi ja reisimisvabaduse suunas. Kuivõrd aga vähesed Euroopa riigid võtavad vaktsineeritud inimesi vastu lisapiiranguteta, on esialgu tegemist vaid mugavama viisiga vaktsineerituse tõestamiseks.

Hiljemalt uueks nädalaks tekib inimese digilukku punaste nuppude kõrvale ka roheline nupp COVID-19 tõendid, mille kaudu peab kõigepealt vaktsineerimistõendi looma. Pärast infoga tutvumist ja meiliaadressi sisestamist saab alustada selle genereerimisega.

"Taustal on genereerimise protsess. See võtab aega mõned sekundid ja ongi valmis. Siit on nüüd ka kohe võimalus sertifikaat alla laadida omale arvutisse või mobiiliseadmesse," selgitas tervise ja heaolu infosüsteemide keskuse (TEHIK) tervisetalituse juhataja Tõnis Jaagus.

Tõendil on kirjas, et inimene on vaktsineeritud koroona vastu, preparaat, millega ta on vaktsineeritud, selle tootja, ning ka see, kas vaktsineerimine on lõpetatud või pooleli. Kõige olulisem on aga tõendil olev QR-kood, mis aitab kontrollimisel teada saada kõik vajalikud andmed ja tõendi õigsuse.

Edasi hakatakse looma kahe järgmise sertifikaadi allalaadimise võimalust. Need on negatiivse koroonatesti tulemuse ja läbipõdemise tõendid.

"Järgmise kahe kasutusloaga me käime ühte jalga Euroopa rohelise passi projektiga. See plaan on ambitsioonikas, et nüüd juuni alguses see käivitada esimeste riikidega," ütles Jaagus.

Vaktsineerimistõendi allalaadimise võimalus ei tähenda esialgu muud, kui paremat viisi enda vaktsineerituse tõestamiseks. Neid riike, kes praegu vaktsineeritud inimesi lisapiiranguteta ja negatiivse koroonatestita sisse lasevad, on vähe.

"Täna ju samamoodi inimene prindib välja selle, mis seal on, sellel ei ole mingit võltsimiskindlust. Uue lahendusega me tagame võltsimiskindluse ja parema kasutamismugavuse," rääkis sotsiaalministeeriumi asekantsler Kalle Killar.

"Täna on tõesti reisimisel Euroopa Liidu siseselt riike, kes selle alusel vabastust pakuvad, näiteks isolatsioonikohustusest loobumine," lisas ta.

Kokku on aga 17 Euroopa Liidu riiki valmis maikuu jooksul alustama koroonatõendide digilahenduse pilootprojektiga. Kõigi nende riikide süsteemid peaksid juunis ühilduma loodava Euroopa Liidu rohelise passiga.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: