Eesti plaanib võtta vaktsiinipassi aprillis kasutusele

Eesti plaanib võtta aprillis kasutusele vaktsiinisertifikaadi, mille alusel saaks tõendada reisides oma vaktsineerimise staatust. Eesti alustab lähinädalatel läbirääkimisi naaberriikidega, et ka nemad sertifikaati tunnustaks.
Sotsiaalministeeriumi e-teenuste ja innovatsiooni asekantsler Kalle Killar rääkis kolmapäeval E-riigi Akadeemia ja riigikantselei korraldatud veebiarutelul Digital Transformation Talks, et Eesti plaanib vaktsiinipassi võtta aprillis kasutusele koostöös Eesti tehnoloogiaettevõttega Guardtime.
"Me täna töötame koos Guardtime'iga selleks, et aprilli lõpuks jõuaksime lahenduse valmis. Oluline oli teada saada, milline on Euroopa kokkulepe, milliseid andmeid peaksime jagama," rääkis Killar ERR-ile.
Killari sõnul tuleb vaktsiinisertifikaadi lahendus patsiendiportaali juurde. Portaalist saab inimene QR-koodi, mida saab piiril kasutamiseks välja printida või telefonist näidata. Euroopa Liit plaanib lahendustega välja tulla juuniks.
"Tahaksime enda inimeste jaoks selle võimaluse enne luua, et ei oleks tänast olukorda, kus inimesed prindivad välja dokumente ja peab vaatama, kas see on õige või vale," kirjeldas ta.
"QR kood viitab sellele, et info pärineb tervise infosüsteemist, et selline inimene sellise nimega on selle vaktsiiniga vaktsineeritud. Seal on kirjas, kas inimene on vaktsineeritud ühe või kahe doosiga ja veel veidi infot, mis on Euroopa tasandil kokku lepitud," selgitas Killar.
Killari sõnul on sertifikaadi lahendust vaja ka seetõttu, Euroopa ülene tunnustamine hakkab pihta alles siis, kui on olemas kokkulepe. "Selle üle käivad läbirääkimised. Mida meie näeme – kindlasti tahame püüda seda, et lähiriikidega kokkuleppele jõuaksime, et kui Eesti inimene jõuab oma sertifikaadiga, siis näiteks Soome tunnustaks seda."
Eesti ei ole veel selleks naaberriikidega kokkulepete sõlmimist alustanud, küll aga plaanitakse selleni jõuda lähinädalatel, et aprilli lõpuks oleks lahendus kasutusvalmis. "Järgmistel nädalatel on plaanis rääkida läbi lähiriikidega, et seda saaks tunnustada lisaks paberile, mida praktikas kasutatakse," rääkis Killar.
Euroopa Komisjoni esindaja Konstantin Hyppönen tutvustas kolmapäeval ka lähemalt Euroopa Liidu digitaalse vaktsiinipassi põhiaspekte, selle võimalusi ja eeliseid, aga ka väljakutseid, millega valitsused peaksid tegelema. "Roheline vaktsiinipass hõlbustab vaba liikumist EL-is ja tagab andmete kaitstuse," ütles Hyppönen.
E-riigi Akadeemia ja riigikantselei veebiarutelu keskendus vaktsiinipassi arendamisega ja terviseandmete piiriülese jagamise proovikividele.
Toimetaja: Merili Nael, Barbara Oja