Lutsar: reisilt tulevad inimesed peaksid end kindlasti testima

Irja Lutsar
Irja Lutsar Autor/allikas: Kairit Leibold/ERR

Need inimesed, kes tulevad reisilt tagasi Eestisse ja pole vaktsineeritud või saanud mõlemat vaktsiinidoosi, peaksid end kindlasti testida laskma, ütles ERR-ile teadusnõukoja juht viroloogiaprofessor Irja Lutsar.

Lutsar ütles ERR-ile, et delta tüvi on agressiivsem ja levib kiiremini, kuid see siiski allub vaktsiinidele. Samas on delta tüve juhtumid Eestisse välisriikidest sisse toodud.

"Kõik inimesed, kes tulevad reisilt ja ei ole vaktsineeritud kahe doosiga, nagu kord ette näeb, peaksid kindlasti tegema lennujaamas testi ja ootama, kuni vastus on käes ja siis vastavalt käituma," sõnas professor.

Nakatumisnäit Eestis on aga vaikselt kasvama hakanud, kuid Lutsari sõnul tuleb olukorrale mõistuspäraselt läheneda ning võtmesõnaks on vaktsineerimine.

"Peame oma järgnevad tegevused väga selgelt läbi mõtlema ja esimene asi, mida teha, on vaktsineerida, vaktsineerida, vaktsineerida. See on siiski ainuke asi, mis ma olen näinud, mis tõeliselt ka aitab raske haiguse eest," täpsustas ta.

Lutsar on pingsalt jälginud ka Suurbritannias toimuvat, kus on nakatumine taas tõusuteel, kuid haiglaravi vajab tänu suurele vaktsineerituse hõlmatusele vähe inimesi. Ta lisas, et kui võrrelda Venemaad ja Suurbritanniat, siis nähtub, et viimases on olukord parem.

"Kui vaatame surnute arvu (ühes päevas), siis Venemaal on kuskil 600-700, Suurbritannias on 20-30. See näitab veel kord seda, et vaktsiinid töötavad," ütles Lutsar ja täpsustas, et Venemaa on küll kaks korda suurem riik, kuid surnute arvud erinevad omavahel rohkem.

Tema sõnul peaks täiendavad piirangud olema viimane abinõu ning lisaks vaktsineerimisele on kõige olulisem see, et nakkuse saanud inimesed seda edasi ei levitaks ja isolatsioonis püsiks.

Toimetaja: Grete-Liina Roosve

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: