Haiti palus USA-l ja ÜRO-l riigi stabiliseerimiseks sõdureid saata

{{1625897100000 | amCalendar}}
Foto: Madis Laur/ERR

Haiti esitas USA-le ja ÜRO-le pärast president Jovenel Moïse tapmist palve saata sõdureid appi julgestama selle sadamaid, lennuvälju ja teisi strateegilisi objekte, ütles reedel valitsuse minister.

Ühendriigid on juba öelnud, et kavatsevad saata Port-au-Prince'i Föderaalse Juurdlusbüroo (FBI) ja teisi agente seoses atentaadiga, mis tekitas selles vaeses Kariibi mere riigis võimuvaakumi.

"Pärast seda, kui Moïse kolmapäeval mõrvati, arvasime, et palgasõdurid võivad hävitada osa taristust, et luua riigis kaost. Esitasime taotluse jutuajamisel USA välisministri ja ÜRO-ga," lausus valimiste minister Mathias Pierre.

Nii USA välisministeerium kui ka Pentagon kinnitasid mõlemad, et said Haitilt palve osutada abi julgeoleku tagamisel ja uurimisel ning et ametnikud on Port-au-Prince'iga ühenduses, kuid ei täpsustanud, kas sõdureid riiki saadetakse.

"Saadame FBI ja DHS-i vanemametnikud võimalikult kiiresti Port au Prince'i, et hinnata olukorda ja seda, kuidas saaksime aidata. Meie panus on aidata Haiti inimesi ja aidata neil üle elada see keeruline aeg, mis on kestnud pikalt juba enne presidendi mõrva," sõnas Valge Maja pressiesindaja Jen Psaki.

ÜRO ei ole kommentaarisoovile vastanud.

Colombia teatas reedel, et Moïse atentaati arvatakse olevat segatud 17 endist Colombia sõdurit.

Kaks meest, kes Haiti politsei kuuli läbi hukkusid, ning 15 ülejäänud kahtlusalust võisid kuuluda Colombia rahvusarmeesse, kust nad lahkusid ajavahemikus 2018-2020, lausus pressikonverentsil Jorge Luis Vargas.

Moïse tapeti kolmapäeval varahommikul tema enda kodus, rünnakus sai haavata ka presidendi abikaasa.

Haiti võimude andmeil oli ründajaid 28, neist 26 colombialast ja kaks Haiti päritolu ameeriklast.

Rünnak on veel enam destabiliseerinud Ameerikate vaeseimat riiki, mis oli juba niigi institutsionaalses kriisis.

Moïse ei olnud korraldanud riigis valimisi sestsaadik, kui 2017. aastal võimule tuli ning riik on olnud parlamendita alates 2020. aasta jaanuarist.

Üks tema viimaseid samme presidendina oli neljapäeval nimetada uueks peaministriks Ariel Henry, kes ei olnud veel astunud ametisse, kui Moïse tapeti.

Mõni tund pärast atentaati teatas Henry eelkäija Claude Joseph, et riiki juhib tema.

Kuigi opositsioon on süüdistanud Josephi võimuhaaramises, kinnitab ÜRO saadik Haitil Helen La Lime, et tollel on siiski volitused, sest Henryd ei oldud veel ametisse kinnitatud.

 

Toimetaja: Aleksander Krjukov, Margitta Otsmaa, Merili Nael

Allikas: ERR/BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: