Ratas: Soomere ei pälvi erakondade toetust

{{1628233320000 | amCalendar}}
Foto: Ken Mürk/ERR

Riigikogu esimees Jüri Ratas teatas pärast reedel peetud kohtumist riigikogus esindatud erakondade esimeestega, et Tarmo Soomere ei saa piisavat toetust presidendiks valimiseks.

"Tõdesime, et Eesti Teaduste Akadeemia president Tarmo Soomere ei pälvi piisavat toetust, mis võimaldab valida järgmist presidenti riigikogus 30. augustil," kirjutas Ratas sotsiaalmeedias.

"Kõik neli fraktsiooni – Isamaa, sotsiaaldemokraadid, Reformierakond ja Keskerakond – kohtusid Tarmo Soomerega ja nüüd on seis selline, kus on selge, et meil ei ole laiapindset, riigikogu ülest, koalitsiooni ja opositsiooni vahelist nii suurt toetust, et Tarmo Soomerele oleks 68 riigikogu liikme toetus tema [presidendiks] valimiseks," rääkis Ratas reedel ERR-ile.

Ratas ei öelnud, milliste erakondade taha Soomere toetamine jäi. "Ma arvan, et eks iga erakond peab seda ise kommenteerima, kus see toetus oleks olnud või kellel poleks olnud. Mina saan öelda oma erakonna poolt, mida väljendasin ka hommikusel kohtumisel, et Keskerakonna poolt on Tarmo Soomerele minu tunnetuse järgi 25 häält olemas. Aga 25 häälest või isegi 65 häälest selleks ei piisa, on vaja 68 häält ja oli aru saada, et seda toetust täna ei ole," ütles Keskerakonna esimees.

"Ma arvan, et tegelikult ei olnud erakonnad valmis ütlema, mis on liidetavate summa. Aga sellest arutelust oli arusaadav ja ma arvan, et see on ka igal juhul aus kandidaadi osas, et öeldakse välja, et seda toetust ei ole," lisas ta.

"Aga ma igal juhul soovin öelda, mida ma ütlesin ka Tarmo Soomerele, et ma olen talle väga tänulik, et ta oli valmis seda kaaluma, oli valmis konkureerima ja kandideerima. Aga need kohtumised fraktsioonidega on näidanud jah seda, et toetust ta hetkel ei pälvi," ütles Ratas.

Ratas lisas, et temast endast presidendikandidaati ei saa.

Soomere ütles ERR-ile, et see on rahvasaadikute otsus ja tal ei ole selle otsuse kohta mitte midagi kommenteerida ega öelda.

Koostöö ühise kandidaadi otsimiseks jätkub

Ratase sõnul lepiti reedel kokku jätkata koostööd ühise laiapindse kandidaadi seadmiseks, milleks kohtutakse uuesti tuleva esmaspäeva õhtul. Riigikogu esimees lisas, et enamik erakondi soovib endiselt presidendi ära valida 30. augustil riigikogus.

EKRE aseesimees Mart Helme ütles ERR-ile, et temaga võttis ühendust üks võimalik kandidaat, kes ütles, et tal on lepitud kokku kohtumine Keskerakonnaga ning soovis kohtumist ka EKRE-ga.

"Ma ütlesin talle selgelt, et meie fraktsiooni kandidaat on Henn Põlluaas ja kui ta soovib kohtumist meiega, siis esimene samm on teavitada sellest Henn Põlluaasa," sõnas Helme.

Võimaliku kandidaadi nime ta aga öelda ei soovinud. "Minu andmetel on ta täiesti erakonnaväline inimene, üsna tuntud inimene. On tegev nii ühiskondlikult kui ka äris," ütles Helme.

Jüri Ratas aga sõnas, et ta ei tea, kellest Helme täpsemalt räägib.

Soomere kandidatuuri esitas teistele erakondadele kaalumiseks Keskerakonna esimees Ratas ning temaga kohtusid sel nädalal kõik riigikogu fraktsioonid peale Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE), mille kandidaat on EKRE aseesimees Henn Põlluaas. Soomerega kohtumise järel ei tõtanud ükski erakond selgelt kinnitama oma toetust Soomere kandidatuurile.

Soomere oli esimene võimalik presidendikandidaat, kes teatas juba märtsi keskel intervjuus ERR-i ajakirjanikule Toomas Sildamile oma valmisolekust järgmiseks riigipeaks kandideerida.

Reedel Vikerraadio saatele "Uudis+" antud intervjuus ütles Ratas, et ei oska öelda, kas Soomerele sai saatuslikuks liiga varajane väljatulek oma kandidatuuriga. "Öelda nüüd, kuidas on õige või vale, on tagantjärele tarkus. Tema tegi oma sammu ja mina küll ei arva, et see oli halb samm, kui ta ütles rahvusringhäälingus intervjuus Toomas Sildamile, et on valmis kandideerima presidendiks."

Soomerele on toetust avaldanud ka üks Saku valla valimisliit ning akadeemik on suve jooksul osalenud kohtumistel Eesti omavalitsustes.

Toimetaja: Mait Ots, Grete-Liina Roosve

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: