Kaitsevägi on valmis haiglaid aitama tehnika ja reservväelastega

Kaitseminister Kalle Laanet kinnitas kirjas tervise- ja tööministrile valmisolekut toetada haiglaid COVID-19 kriisiga toime tulemisel täiendavate parameedikute ja hingamisaparaatidega, juhul kui kriis peaks veelgi süvenema. Samuti on kaitsevägi valmis appi kutsuma reservväelased.
Praeguseks on kaitsevägi Lääne-Tallinna keskhaiglale eraldanud kümme hingamisaparaati. Lähiajal saab kaitsevägi haiglatele täiendavalt kasutusse anda veel 15 hingamisaparaati, ütles kaitseväe peaarst kolonelleitnant Targo Lusti.
Ta lisas, et Põhja-Eesti regionaalhaiglas jätkavad nädalaste vahetustega teenistust viis kaitseväe parameediku väljaõppe saanud ajateenijat ning ollakse valmis rakendama ka tegevväelasi.
Kaks PERH-is praktikal olevat ajateenijat rääkisid "Aktuaalsele kaamerale", et neid ajendas kaitseväe üleskutset järgima eelkõige huvi intensiivravi osakonna kogemuse vastu. Ainult üks neist tahaks ehk sel erialal hiljem jätkata.
"Midagi väga rasket seal pole. Kõige raskem selle töö juures on olla kaitseriietes, maski ja visiiriga mitu tundi järjest. See on keerukas," sõnas nooremseersant Nikita Palusaar.
PERH-i juht Agris Peedu ütles, et tehnika on olemas - seda on ka viiruselainete jooksul juurde ostetud. Näiteks hingamisaparaate on 70, veel 40 on varus. Kehavälise vereringe aparaate on kuus, neist neli töös. Samas ei varu haiglad hinnalist sisseseadet lattu seisma.
"Meil oli ju tol hetkel, kui oli n-ö rahuaeg, kokkulepe Karolinska haiglaga Rootsis, et kui neil on ekmo täis, siis nad kasutavad meie ekmot - me oleks varubaas. Kellelgi pole mõtet end üle varustada," rääkis Peedu.
Kaitsevägi on oma kunstliku hingamise aparaate andnud Ida- ja Lääne-Tallinna keskhaiglale. Seadmed on uhiuued - kaitseväel neid seni tarvis pole läinud. Praegu ootab taas saadetis Ida-Tallinna keskhaiglasse sõitu.
Kaitseväel on teenistuses nii tegevväelasest parameedikud kui ka ajateenijad, kes on läbinud parameediku väljaõppe. Järgmised ajateenijad lõpetavad parameediku väljaõppe detsembri alguses ning nemadki on valmis vajaduse korral appi minema.
Täpne osutatava abi maht sõltub meditsiinisüsteemi vajadustest ja sotsiaalministeeriumi ametiabi taotlusest.
Toimetaja: Mirjam Mäekivi, Merili Nael, Vahur Lauri