Stoltenberg: kõik NATO liitlased toetavad Ukrainat

Foto: SCANPIX/REUTERS/Bertrand Guay

NATO peasekretär Jens Stoltenberg toonitas, et Ukrainal on endal õigus otsustada NATO-ga liitumise üle ning ükski teine riik tema eest seda teha ei saa.

Pärast telefonikõnet Venemaa presidendile Vladimir Putinile refereeris USA riigipea Joe Biden räägitut ka nn Bukaresti Üheksale ehk siis NATO idapoolsetele liikmesriikidele, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Nii Leedu president Gitanas Nauseda kui ka Poola president Andrzej Duda lükkasid tagasi Bideni avalduse, et USA ja veel neli NATO riiki hakkaksid Venemaaga tema punaste joonte üle läbi rääkima.

Nauseda sõnul ei saa kellegi saatust otsustada tema endaga sel teemal rääkimata. Tema hinnangul peab NATO andma võimalikule agressorile jõulise vastuse, mis aitaks agressiooni ära hoida ning potentsiaalse agressori punaste joontega arvestamine on selles seoses kohatu.

"Nagu ma ütlesin USA presidendile, ei lööda häirekella ainult Ukrainale. Häirekellad kõlavad kogu NATO idatiivale. Eriti tunnevad otsest ohtu Balti riigid," ütles Nauseda.

NATO peasekretär Jens Stoltenberg ütles kohtumisel Prantsusmaa välisministri Jean-Yves Le Drianiga, et pinged Ukraina piiril on eeskätt Venemaa lõdvendada, kes peaks sellega ka aktiivselt tegelema.

Stoltenberg tõotas, et Ukrainat hätta ei jäeta.

"Ukraina ei ole NATO liige. Seega julgeolekutagatised Ukrainale ei laiene. Samal ajal aga on Ukraina NATO kõrgelt hinnatud partner ja kõik NATO liitlased toetavad Ukraina territoriaalset terviklikkust ja suveräänsust ning NATO ja NATO liitlased pakuvad Ukrainale ka poliitilist ja praktilist abi," ütles ta.

Ka Le Drian hoiatas Venemaad, et Ukraina territoriaalse terviklikkuse mistahes rikkumine toob kaasa ulatuslikud strateegilised tagajärjed.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: