Biden kinnitas telefonikõnes USA pühendumust Ukraina suveräänsusele

Ukraina president Volodõmõr Zelenskõi pidamas telefonikõnet USA presidendi Joe Bideniga.
Ukraina president Volodõmõr Zelenskõi pidamas telefonikõnet USA presidendi Joe Bideniga. Autor/allikas: SCANPIX / REUTERS

President Joe Biden ütles neljapäeval Ukraina presidendile Volodõmõr Zelenskõile, et USA toetab täielikult Ukraina suveräänsust Venemaa sõjalise ohu korral, teatas Valge Maja.

"President kinnitas veel kord USA vankumatut pühendumust Ukraina suveräänsusele ja territoriaalsele terviklikkusele," seisis Valge Maja avalduses pärast kahe presidendi umbes poolteist tundi kestnud vestlust.

"Biden helistas ka üheksa NATO liitlase liidritele Ida-Euroopas ja arutas nendega Venemaa destabiliseerivat sõjalist koondumist Ukraina piiri ääres ning vajadust ühtse, valmisolekus ja resoluutse NATO hoiaku järele liitlaste kollektiivkaitseks," lisas Valge Maja teadaandes.

Zelenskõi tänas Bidenit tugeva toetuse eest Venemaa ähvardustele vastuseismisel.

"Zelenskõi tänas Bidenit järjekindla, kindla ja tugeva toetuse eest Ukraina suveräänsusele ja territoriaalsele terviklikkusele ja kinnitas oma vankumatut pühendumust rahu saavutamiseks vajalike teede leidmisel," seisis Ukraina võimude avalduses.

Zelenskõi ise teavitas hiljem sotsiaalmeedias, et telefonikõne vältas 90 minutit.

Zelenskõi ütles, et Biden andis talle ülevaate oma teisipäevasest videotippkohtumisest Venemaa presidendi Vladimir Putiniga ja nad "arutasid võimalikke formaate konflikti lahendamiseks" Ida-Ukrainas.

Biden helistas pärast seda NATO Ida-Euroopa liitlastele, kellele lubas toetust, kui Venemaa ründab Ukrainat ja ka karme majandussanktsioone Moskva vastu.

"Biden helistas ka üheksa NATO liitlase liidritele Ida-Euroopas ja arutas nendega Venemaa destabiliseerivat sõjalist koondumist Ukraina piiri ääres ning vajadust ühtse, valmisolekus ja resoluutse NATO hoiaku järele liitlaste kollektiivkaitseks," märkis Valge Maja oma teadaandes.

Eesti president Alar Karis osales Bideni telefonikõnes NATO Ida-Euroopa liikmetega, kus ta andis omapoolse vaate julgeolekuolukorrale Ukraina piiride lähistel. Bukaresti Üheksa (B9) rühma kuuluvad Rumeenia, Ungari, Bulgaaria, Tšehhi, Poola, Slovakkia, Eesti, Läti ja Leedu.

Valge Maja teatel kestis kõne 40 minutit.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: