Fotod: kudujate klubi andis Anu Rauale 68 paari kindaid

{{1640360760000 | amCalendar}}

Aastalõpp kujunes tekstiilikunstnik Anu Rauale väga südamlikuks. Kudujate Koopia-klubisse koondunud naised üle Eesti andsid talle üle 68 paari imepeenest lõngast kootud mulgimustrilisi kindaid. Jaanuari lõpus rändavad need näitusele ja oksjonile Eesti Rahva Muuseumis, käsitöörahvas annetab kogutud tulu loodavale Anu Raua keskusele.

Kudujate Koopiaklubi käis Anu Rauale kindaid üle andmas tema kodus Kääriku talus. Kuna villased kindad ongi mõeldud külmal ajal kasutamiseks, laotati kõik 68 mulgi-mustriliste kinnaste täpset koopiat lumele imetlemiseks.

Kinnaste originaalid on aga jätkuvalt Eesti Rahva Muuseumis. Anu Raud ütles kingitust vastu võttes, et see on tema elu üks ilusamaid päevi. 

"Kui tuli kiri sellest, kuidas Koopiaklubi naised koovad neid kindaid, see kiri oli nii ilus ja nii südamlik. Ja siis kui ma nüüd näen särava lume peal neid kindaid ja juhtub just olema selline õnnistatud päev, kus me saame puhata kliimasoojenemisest, ja tõesti valge lumi sätendab ümberringi ja kõik on valge ja jõulune. See on nii eriline," rääkis Raud.

Mulgi tihedakirjaliste kinnaste kinkimise idee algatas koopiaklubi liige Kristi Everst, kui selgus, et Anu Raua keskus jäi välja riiklikult rahastatavate kultuuriobjektide seast.

"Kolm kuud on inimesed neid kindaid kudunud ja kudumist alustas üle 70 inimese. Need ei ole ju lihtsad kindad, need on võimatult tihedad, need on võimatult pikka aega kootavad. Ja need inimesed on kudunud neid lihtsalt armastusest ja asutusest selle töö vastu, mida Anu Raud on teinud siin Heimtalis ja selleks, et meie pärandist lihtsalt jätkuvalt hoolitaks," lausus pärandtehnoloog, Kudujate Koopiaklubi liige Anu Pink.

Mulgi kinnaste kudumisel kasutati imepeenikesi lõngu ja vardaid, kindale mahutati sedavõrd palju mustrit, et silmuste arv küündis 200-ni või isegi üle selle. Kuna Mulgi kindad pidid kaitsma kurja eest, kandis üks õige Mulgi mees neid vöövahel isegi suvel.

Toimetaja: Marko Tooming

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: