EL võib sõja tõttu luua uue fondi investeeringuteks energeetikasse ja kaitsesse

Venemaalt gaasi ostmist vastustav plakat meeleavaldusel Berliinis.
Venemaalt gaasi ostmist vastustav plakat meeleavaldusel Berliinis. Autor/allikas: SCANPIX / AFP

Euroopa Liit kavandab suurt võlakirjaemissiooni, millega hakataks rahastama investeeringuid energeetikasse ja kaitsevaldkonda, mis vajavad muutusi Venemaa käivitatud sõja tõttu Ukrainas, kirjutab väljaanne Bloomberg.

Ettepanek võib saada avalikuks selle nädala lõpus, kui neljapäeval algab Versailles's liikmesriikide valitsusjuhtide erakorraline kohtumine, mille peateema on Venemaa sõda Ukrainas ning selle mõjud Euroopas, rääkisid informeeritud allikad Bloombergile. Praegu täpsustavad veel EL-i ametnikud seda, kui palju raha püütakse turgudelt kaasata ning kuidas peaks toimuma võlakirjade müük.

Ootamatu käik tuleb täpselt aasta pärast seda, kui Euroopa Liit käivitas eelmisel aastal 1,8 triljoni euro suuruse eelarve, mis sisaldab ligi 1,1 miljardi euro suurust seitsmeaastast eelarvet ning 750-miljardilist taastefondi. Viimase jaoks laenab raha Euroopa Komisjon.

Nüüd vajab EL uuesti täiendavat raha, kuna peab tegelema Venemaa rünnaku järel oma kaitsevaldkonna tugevdamise ja energiasektoriga.

Venemaa sõda Ukrainas on sundinud Euroopa Liitu otsima uusi energiatarnijaid, et vähendada oma sõltuvust Vene gaasist ja naftast. Samuti peavad Euroopa riigid rohkem hakkama tegelema oma kaitsega, olles seni suuresti toetunud Ameerika Ühendriikide sõjalisele võimsusele, tõdeb Bloomberg.

Toimetaja: Mait Ots

Allikas: Bloomberg

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: