Korraldaja loobub "Surematu polgu" 9. mai üritustest Tallinnas
Korraldaja otsustas sel aastal ära jätta 9. maiks kavandatud "Surematu polgu" marsi Tallinnas. Juba varem olid korraldajad loobunud marsist Sillamäel.
"Ukraina sõja valguses kasvab ühiskonnas pinge. Et hoida ära igasugused provokatsioonid, otsustasime loobuda 9. mai üritustest," ütles "Surematu polgu" marsi Tallinnas registreerinud Andrei Gontšarov teisipäeval ERR-i venekeelsete uudiste toimetusele.
Tema sõnul võivad soovijad ikka minna sõjaväekalmistule ning viia pronkssõduri juurde lilli, aga mingeid plakateid tema sõnul ei tule.
"Teisi variante praegu ei ole. Tuldagu lihtsalt lilledega ja austatagu langenute mälestust," ütles Gontšarov.
"Surematu polgu" aktivist Sergei Tšaulin aga ütles "Aktuaalsele kaamerale", et tema kuulis Gontšarovi otsusest ajakirjandusest ning temaga Gontšarov konsulteerinud ei ole.
"Seetõttu andsin sisse alternatiivse taotluse marsi korraldamiseks ja kui see eelmine ametlikult ära muudetakse, läheb käiku minu taotlus, mida ma ei kavatse tagasi võtta," ütles Tšaulin.
Politsei kinnitas, et avaldus on olemas, kuid sama koha ja aja kohta mitut avaldust ei registreerita. Et Gontšarov pole politseile marsist loobumisest teatanud, on see endiselt politsei- ja piirivalveameti kodulehel.
"Kui ta ei korja seda sellelt leheküljelt ära ja ametlikult ei loobu, vaid teeb seda ainult sõnades, siis võib "Surematut polku" läbi viia. Ainult mitte tema ei tee seda, vaid mina," ütles Tšaulin.
Politsei selgitas, et marssi saab ära keelata vastavalt korrakaitseseadusele. Selles on keelatud näiteks koosolekud, mis on suunatud Eesti iseseisvuse vastu, kus õhutatakse vägivaldselt rikkuma Eesti vabariigi territoriaalset terviklikkust, õhutatakse vihkamist või vägivalda näiteks rahvuse, nahavärvi või seksuaalse sättumuse alusel. Keelata saab ka koosolekuid, mille eesmärk on kuritegude toimepanek.
Politsei hindab, kas selliseid tunnuseid on ja pole marssi veel ära keelanud.
"Avaliku koosoleku keelamine saab toimuda ikkagi ainult seaduses seatud alustel. Täna me alles hindame, kas need alused on olemas või ei ole olemas," sõnas Ida-Harju politseijaoskonna juht Roger Kumm.
Kummi sõnul pole välistatud, et "Surematu polgu" marss siiski ära keelatakse. "See on tõesti võimalik. Selle jaoks tuleb hinnata erinevaid aspekte, kuhumaani see läheb, kuidas meelsus on, kuidas need samad korraldajad asuvad meiega suhtlema, mida nad räägivad, mis on nende eesmärk," selgitas ta.
Kummi sõnul on politsei 9. mail väljas suuremate jõududega.
Sellest, et tänavu võib "Surematu polgu" marss pronkssõduri juurde ära jääda, rääkis Gontšarov ERR-ile juba 14. märtsil. Samal päeval teatas ERR ka sellest, et Sillamäel jäetakse sarnane üritus sel aastal ära.
Venemaa inimesed ning paljud teised endise Nõukogude Liidu kodanikud tähistavad 9. mail NSV Liidu võitu natsi-Saksamaa üle Teises maailmasõjas. Lääneriigid tähistavad liitllasvägede võitu 8. mail. Venemaa praegused võimud on kunagi kodanikualgatusena alanud "Surematu polgu" liikumise üle võtnud ning kasutavad seda Kremli agressiivse ajaloo- ja välispoliitilise käsitluse huvides.
Toimetaja: Mait Ots, Merili Nael