Moskva saadab rindele Ida-Ukrainast pärit noori mehi, neil pole toitu, vett

Vangilangenud Ida-Ukraina separatistide võitlejad
Vangilangenud Ida-Ukraina separatistide võitlejad Autor/allikas: SCANPIX/ZUMAPRESS.com/Pavlo Bahmut

Uudisteagentuuri Reuters allikate teatel saadab Moskva separatistliku Donbassi piirkonna ajateenijad lahingutesse. Ajateenijatel pole väljaõpet, relvastust, toitu ja vett.

Uued teated väljaõpetamata ajateenijate kasutamisest viitavad sellele, et Kremli käsutuses olevad sõjalised ressursid vähenevad, teatas Reuters. 

Donbassi separatistide relvajõud võitlevad koos Venemaa sõduritega. Siiski ei kuulu nad Venemaa relvajõudude koosseisu. 

Üks ajateenistusse võetud üliõpilane ütles, et tal kästi valmistuda Ukraina vägede tagasitõrjumiseks. Üliõpilase sõnul ei oska ta relva kasutada, vahendas Reuters. 

Reuters vestles lisaks üliõpilasele veel kolme ajateenija naisega. Nad suhtlevad oma meestega telefoni teel. Samuti suhtles Reuters veel ühe separatistide juhtkonnale lähedase allikaga.  

Paljud Donbassi sõdurid kasutavad Mossini tüüpi vintpüssi. See relv arendati välja 19. sajandi lõpus, selle tootmine lõpetati juba aastakümneid tagasi. 

Värvatud üliõpilase sõnul pidi ta joogivett jooma tiigist. Ka teised allikad ütlesid Reutersile, et separatistide sõdurid kannatavad tõsise joogivee puuduse käes. 

Ühe ajateenija elukaaslase sõnul pani umbes 135 Donbassi ajateenijast koosnev rühm relvad maha ja keeldus edasi sõdimast. Sõjaväejuhid panid seetõttu mehed karistuseks keldrisse luku taha.

Donbassi separatistlikud võimud teatasid veebruaris, et kõik sõjaväeealised mehed peavad viivitamatult liituma armeega. Seetõttu puudub paljudel Donbassi võitlejatel nüüd igasugunegi lahingukogemus. 

Ukraina armee avaldas 12. märtsil videolõigu, millel on näha sõjavangi. Vangi sõnul saadeti ta ilma väljaõppeta Mariupoli, kus tema ülesanne oli enda peale tõmmata vaenlase tuld. 

Toimetaja: Karl Kivil

Allikas: Reuters

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: