Helsingi Ülikool sulgeb Hiinaga seotud Konfutsiuse instituudi

Konfutsiuse instituut on Helsinki ülikoolis tegutsenud 15 aastat.
Konfutsiuse instituut on Helsinki ülikoolis tegutsenud 15 aastat. Autor/allikas: Harri Fagerholm / Yle

Mitmed ülikoolid, sealhulgas Helsingi Ülikool, on sulgemas Hiina riigivõimu käepikenduseks peetavaid Konfutsiuse instituute. Eestis on Konfutsiuse instituut Tallinna Ülikoolis.

Soome Helsingi Ülikool otsustas sel nädalal mitte pikendada koostöölepingut Konfutsiuse instituudiga, mis keskendub Hiina kultuurile ja keelele, kuid mida süüdistatakse Hiina propaganda levitamises, teatas Soome rahvusringhääling Yle.

Helsingi Ülikooli aserektor Hanna Snellmani sõnul soovis Peking keskuse rahastamist jätkata. Soov leping lõpetada oli ülikoolipoolne. Leping Konfutsiuse instituudiga lõppeb jaanuaris.

Viimastel aastatel on paljud ülikoolid üle maailma sulgenud või sulgemas Konfutsiuse instituute, kuna neid peetakse Hiina riigi propaganda käepikenduseks.

Oma Konfutsiuse instituudid on kinni pannud ka Rootsi ja Taani.

Helsingi Ülikool teatas, et nad soovivad oma hiina keele õpetajaid ise valida ja tööle võtta, teatas Snellman.

Hiina keelele ja kultuurile keskenduvaid Konfutsiuse instituute on üle maailma kritiseeritud kui Hiina riigi pehmet haaret. Praegu on ligikaudu 500 sellist instituuti ülikoolilinnakutes üle maailmas.

Konfutsiuse instituutide töötajaid on kahtlustatud Hiina riikliku propaganda levitamises.

Kaks aastat tagasi näitas Yle uurimus, et Konfutsiuse instituut Soomes üritas kõrvale suunata avalikku arutelu Hiina jaoks tundlikelt teemadelt nagu Tiibet.

Eestis on Konfutsiuse instituut Tallinna Ülikoolis alates 2010. aastast.

Toimetaja: Allan Aksiim

Allikas: Yle

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: