Jaapan jättis hüvasti endise peaministri Shinzo Abega

Foto: SXANPIX/Kyodo News via AP

Jaapan jättis teisipäeval hüvasti riigi kauaaegseima peaministri Shinzo Abega, kes lasti maha eelmisel reedel kampaaniaüritusel kõnet pidades. Abe matused peeti pere ja lähedaste sõprade ringis, kuid enne tseremooniat käisid tuhanded inimesed talle austust avaldamas.

Matuserongkäik viis endise peaministri kirstu läbi Tokyo poliitilise keskuse, kus asuvad nii peaministri büroo kui ka parlament, kus Abe alates 1993. aastast töötas, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Abet meenutasid ka mitmed liidrid üle maailma. Prantsusmaa presidendi Emmanuel Macroni sõnul pühendas Abe poliitikuna oma elu Jaapanile ja selle inimestele. Tokyot külastanud USA välisministri Anthony Blinkeni sõnul oli Abe visiooniga mees, kellel oli oskus seda visiooni ka ellu viia.

Hiina välisministeerium avaldas aga kahetsust, et matusel osales ka Taiwani asepresident William Lai.

"Esmalt tahaksin välja tuua, et Taiwan on Hiina osa ning sellel pole n-ö asepresidenti. Pärast endise peaministri Shinzo Abe traagilist ja ootamatut atendaati on Taiwani ametivõimud kasutanud võimalust osaleda poliitilises manipulatsioonis ja teha poliitilisi samme. Nende poliitiline skeem ei saa õnnestuda. Hiina on teinud karme avaldusi jaapanlastele nii Pekingis kui ka Tokyos, selgitades meie seisukohti," sõnas Hiina välisministeeriumi pressiesindaja Wang Wenbin.

Toimetaja: Barbara Oja

Allikas: "Aktuaalne kaamera"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: