Ehituslubade andmist pidurdavad uue ehitisregistri rikked

{{1660915740000 | amCalendar}}
Foto: Siim Lõvi /ERR

Urmas Sõõrumaa kinnisvarafirma pöördus kaebusega ministeeriumite ja Tallinna linna poole, sest Patarei merekindlusele ehitusloa andmine on jäänud toppama. Linna sõnul on probleemi põhjuseks uue ehitisregistri tehnilised rikked, majandusministeeriumi sõnul aga pole probleem registris.

Firma väitel esitasid nad selle aasta 1. aprillil ehitisregistri kaudu Tallinnas, Kalaranna tn 28, Kalaranna tn 30 kinnistutel asuva Patarei merekindluse ehitusprojekti järgseteks töödeks ehitusloa taotluse.

"Oleme varasemalt esitatud märkused lahendanud ja esitasime korrigeeritud ehitusprojekti 28. juunil. Nüüd on möödunud 50 päeva, kuid ehitusloa taotlus on seniajani lahendamata, see tähendab, et ehitusprojekti ei ole tagastatud märkuste lahendamiseks ega väljastatud ehitusluba," kirjutas US Real Estate OÜ juhatuse liige Tarmo Pohlak oma märgukirjas ametkondadele.

Seaduse järgi tuleb ehitusluba kohalikul omavalitsusel menetleda 30 päevaga.

Pohlak lisas, et firma on Patarei merekindluse hoonestatud kinnistu ostnud riigilt kohustusega see kokkulepitud tähtajaks rekonstrueerida. Ehitusloa menetluses tekkinud viivitus mõjutab oluliselt tööde tähtaegset valmimist.

Firma esindajate sõnul on tegemist üldise probleemiga, mille näitlikustamiseks toovad nad oma märgukirjas välja veel kuus kinnisvaraobjekti, mille puhul on ehituslubade andmine läinud üle lubatud tähtajast.

Pohlak palub nii majandusministeeriumil, justiitsministeeriumil kui ka Tallinna planeerimisametil välja selgitada, miks ehituslubade andmine toppab.

"Meile teadaolevalt seisneb üks probleem selles, et uuenenud ehitisregister ei tööta. Erinevad ehitusloa menetluse osapooled ei saa kas toiminguid teha, ei näe juba tehtud märkuseid, ei saa teavitusi tööülesannete kohta. Probleeme esineb ka dokumentide salvestamisega, kas ei saa üles laadida või siis kaovad peale salvestamist. Kõik see võtab ehitusloa menetluses olulise ajalise ressursi," kirjutas Pohlak.

Linnaplaneerimisameti juhataja Ivari Rannama sõnul on Pohlakul õigus - probleem seisneb ehitisregistris. "Peale uue ehitisregistri kasutuselevõtmist on meie töö olnud oluliselt takistatud. Oleme tegelenud hästi palju tehniliste tõrgetega," ütles Rannama.

"Iganädalaselt peame ehitisregistrit arendavas majandusministeeriumis koosolekuid, kus räägime probleemidest, kuid meid teeb väga murelikuks tempo, millega neid probleeme lahendatakse," ütles Rannama.

Patarei merekindluse ehitusloal on Rannama sõnul siiski ka sisulisi teemasid, mis nõuavad üle vaatamist. "Täna on keskkonnaametil lahendada ülesanne, mis puudutab projektis ettenähtud ehituskeeluvööndisse ehitamist," ütles Rannama.

MKM: väljastatud ehituslubade maht on uue registriga hoopis kasvanud

Majandusministeeriumist öeldi ERR-ile, et uus ehitisregister ei ole põhjuseks, miks kõnealusele arendusele lubade väljastamine on veninud. Statistika järgi on augusti jooksul antud välja rohkem ehitus- ja kasutuslubasid kui mullu samal ajal.

"Kui statistikat vaadata, siis selle aasta augusti jooksul on praeguseks üle Eesti välja antud 995 ehitus- ja kasutusluba. Võrdluseks – möödunud kolmel aastal, mil oli kasutusel vana ehitisregister, anti välja sama perioodi jooksul keskmiselt 777 luba ehk maht on tegelikult tõusnud," ütles MKM-i pressiesindaja Kadri Laube.

Laube sõnul olid Tallinna puhul menetlusajad pikemad kui Eestis keskmiselt juba enne uue ehitisregistri kasutuselevõttu. Jaanuarist maini oli Tallinnas ehitusloa keskmine menetlusaeg 112 päeva (Eesti keskmine 37), kasutusloa puhul 92 päeva (Eesti keskmine 48) ning projekteerimistingimuste väljastamisel 105 päeva (Eesti keskmine 37).

"Konkreetse juhtumi puhul anti taotlus sisse 1. aprillil, ehitusregistri menetluskeskkonna uuendus toimus 30. mail. Ehk enne menetluskeskkonna uuendust oli võimalik seda taotlust menetleda peaaegu kaks kuud. Seaduse nõue on 30 päeva. Sel ajal ei saanud ehitisregistri uus versioon kuidagi takistuseks olla," ütles Laube.

Laube lisas, et tegu on samas keeruka taotlusega (neli äri- ja büroohoonet, torustikud, mänguväljak) ehk pisut pikem menetlus on ka teatud mõttes õigustatud.

"Menetluse puhul tuleb tõenäoliselt arvesse võtta ka asjaolu, et taotlus esitati linnale puhkuste eelsel perioodil ning suvel on teatavasti paljud puhkusel, mistõttu võib olla protsess täiendavalt veninud," ütles Laube.

Uus ehitisregister alustas tööd mai lõpus ning sellest ajast on keskkonna kasutajad kurtnud ka probleemide üle.

Laube ütles, et kui antud menetluse menetlejal või taotlejal on tekkinud registri vea või kasutamisoskuste tõttu probleeme, on kasutajatel olnud võimalik ühendust saada ehitisregistri menetluskeskkonna juhi või klienditeenindusega, kes on tekkinud probleemide juures ka aidanud.

Toimetaja: Mari Peegel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: