Kodulaenude keskmine intressimäär kasvas 2,4 protsendini

Elumajad Mustamäel.
Elumajad Mustamäel. Autor/allikas: Ken Mürk/ERR

Kui möödunud aasta juulis oli eluasemelaenu keskmine intressimäär 2,2 protsenti, siis selle aasta juuliks oli see kerkinud 2,4 protsendini, näitab Eesti Panga statistika. Samal ajal kasvas kuu aja jooksul antud laenude maht 204 miljoni euroni, mullu samal perioodil oli see 144 miljonit eurot.

Eesti Panga andmetel oli kodumajapidamistele antud tagatisega eluasemelaenude keskmine intressimäär juunis 2,22 protsenti. See on 0,18 protsendipunkti kõrgem kui eelmisel kuul ja 0,16 protsendipunkti kõrgem kui eelmisel aastal samal ajal.

Kodumajapidamistele antud laenude ja liisingute jääk ulatus juulis 12 miljardi euroni ja kasvas aastaga ligi 10 protsenti. Suurima osa niisugustest laenudest moodustavad eluasemelaenud, mida on võetud 10 miljardi euro väärtuses ning aastaga on nende jääk kasvanud miljardi euro võrra.

Juulis anti kokku ligi 205 miljonit eurot kodulaene, mida oli 11 miljoni võrra vähem kui juunis, ent ligi 60 miljoni euro võrra rohkem kui mullu juulis.

Krediitkaardilaene andsid pangad 47 miljoni euro väärtuses ja nende maht vähenes võrreldes eelmise kuuga üle kuue miljoni euro võrra ning võrreldes aastatagusega 0,4 miljoni euro võrra.

Autosid liisisid kodumajapidamised juulis 29 miljoni euro eest ja aastaga kahanes see arv 3,7 miljoni euro võrra. Kuu jooksul väljastatud niisuguste autoliisingute keskmine intressimäär oli 2,69 protsenti. Võrreldes juuniga oli see 0,25 protsendipunkti kõrgem ja võrreldes aastatagusega 0,18 protsenti kõrgem määr.

Samal ajal kasvas kodumajapidamiste hoiuste maht aastaga üle 12 protsendi ja jõudis 12,9 miljardi euroni. Tähtajaliste hoiuste intressimäär kasvas juulis 0,83 protsendini, mullu samal ajal oli see 0,57 protsenti.

Selle aasta teises kvartalis anti ligi 5000 hüpoteegiga tagatud eluasemelaenu keskmise suurusega ligi 115 000 eurot. Veel aasta tagasi oli selliste laenude keskmine suurus ligi 97 000 eurot.

Keskmine eluasemelaenu pikkus oli 26,1 aastat ehk kaheksa kuu võrra kauem kui eelmisel aastal samal perioodil antud laenude puhul.

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: