Muinsuskaitsjad on vastu Tartu toomkiriku varemetesse restorani rajamisele

Muinsuskaitsjaid ühendava organisatsiooni ICOMOS Eesti osakond on vastu Tartu toomkiriku varemetesse restorani rajamise plaanile. Muinsuskaitsjate hinnangul on äri huvides toomkiriku varemete sulgemine lubamatu.

"Toomkiriku varemetesse klaasist paviljonina kavandatud restoran rohkem kui sajale inimesele koos klaasist seintega teenindussaali, läbipaistmatute seintega abiruumide, sealhulgas tualetid, ja köögiga rikub mälestist tema terviklikkuses ja autentsuses, suleb varemete avatuse, läbipaistvuse ning avaliku ruumi, lõhub vaateid varemetele ning risustab tervikpilti väärikast mälestisest," ütles varemete omanikule Tartu Ülikoolile saadetud avalikus pöördumises ICOMOS Eesti juht Ave Paulus.

"Restoran ei väärinda, vaid kasutab ära ja lõhub toomkiriku varemete kultuuriväärtust. Restorani rajamine toomkiriku varemetesse suleb avaliku ruumi ning ei võimalda jätkata seal avalikke tegevusi ja sündmusi, mis ei rikkunud kultuurimälestise kehandit ja arvestasid mälestise väärikusega. Matustele restorani rajamine on meie kultuuriruumis kohatu," märkis Paulus.

"Toomkiriku varemetel Toomemäe pargis on väga kõrge kultuuripärandi iseväärtus ja sümbolväärtus. Sedavõrd jõuline era- ja ärihuvist kantud kultuurimälestise ärakasutamine ja avaliku ruumi sulgemine Toomemäel on lubamatu. Toomkiriku varemed ja kalmistu tuleb säilitada terviklikult ja autentselt avaliku kultuuriruumi ja keskkonna osana praegustele ja tulevastele põlvedele," lisas ta.

Noa, Tuljaku ja veel mitme restorani omanikud plaanivad Tartus toomkiriku varemetesse rajada üle 100 inimese mahutav klaasist seinte ja laega tippklassi restorani. Tartu linn on projektiga nõus ja plaanib 2024. aastal võõrustada seal kultuuripealinna külalisi.

Toimetaja: Huko Aaspõllu

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: