TTJA loodab uute 5G lubadega maakohtadesse peatselt parema internetilevi viia

Sidemast.
Sidemast. Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Lõppev 5G sageduslubade konkurss peaks aitama tuua maapiirkondadesse järgmise paari aasta jooksul parema internetilevi, ehkki väga suurt andmesidekiirust ei saa oksjonile läinud sagedusplokkidega saavutada.

Septembri alguses algatas tarbijakaitse ja tehnilise järelevalve amet (TTJA) konkursi kuue 5G sagedusloa väljastamiseks sagedusalas 700 MHz.

TTJA kommunikatsiooninõunik Aap Andreas Rebas ütles ERR-ile, et taotlusvoor kestab veel viimast päeva ja osalejad avalikustab amet pärast seda, kui on kontrollinud, kas avaldused vastavad konkursi nõuetele.

Konkursi järel peaks maapiirkonnad juba järgmise kahe aasta jooksul saama paremini internetiga kaetud, sest sagedusloa omanik peab pärast loa saamist tegema kahe aasta jooksul sideteenuse lõppkasutajale kättesaadavaks vähemalt 50 protsendi ulatuses ja nelja aasta jooksul vähemalt 95 protsendi ulatuses igas maakonnas.

Paraku on erandiks Ida-Viru, Jõgeva, Tartu, Põlva ja Võru maakond, kuna seal ei ole praegu kehtivate Venemaa piirangute tõttu võimalik samasugust katvust tagada.

Käimasolev konkurss on Rebase sõnul sideoperaatoritele oluline, sest 700 MHz sagedusala levib väga hästi.

"Sideoperaatorid kasutavad oma teenuste pakkumiseks erinevaid sagedusalasid. Võrk ehitatakse välja mitmete sageduste kihtidena ning eri sagedustel on natuke erinevad omadused," selgitas ta. "Madalamate sagedustega on parem suuremat katvust saavutada, näiteks maapiirkondades paremat levi tagada."

Samas ei sobi see sagedusala Rebase sõnul väga suurte andmesidekiiruste saavutamiseks – selleks sobivad paremini kõrgemad sagedused.

Konkursile pandud sagedusload antakse enampakkumise alusel ja kokku läheb oksjonile kuus 2x5 MHz sagedusplokki korraga. Iga konkursil osaleja saab võita maksimaalselt kaks sagedusplokki. Ühe sagedusloa alghind on miljon eurot. Sagedusload plaanib TTJA anda ettevõtjatele kätte veel sellel aastal.

700 MHz sagedusala loetakse 3,5 GHz ja 26 GHz kõrval üheks olulisemaks 5G sagedusalaks.

Esimese 5G sagedusloa enampakkumise sagedusalas 3410–3800 MHz võitis mai lõpus 7,2 miljoni euroga Elisa Eesti ning teise juulis 8,5-eurose pakkumise teinud Telia Eesti. Kolmanda 5G loa võitja oli Tele2 Eesti, kes tegi ligi 1,6 miljoni euro suuruse pakkumise.

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: